Одна з ключових цілей Програми дій Уряду України: європейський моніторинг якості вод

опубліковано 31.01.2020 08:57

Сьогодні Держводагентством здійснюються серйозні кроки на шляху запровадження кращих практик моніторингу вод згідно з європейськими нормами.
Такі кроки потребують докорінної трансформації вимірювальних лабораторій, які є у сфері управління Держводагентства.
Донедавна лабораторії Держводагентства використовували морально та технічно застаріле обладнання з низькою точністю результатів досліджень.
Спектр досліджуваних показників був достатньо широким, проте не давав можливості оцінити реальний стан вод та не враховував нових забруднюючих речовин та показників, характерних для річкового басейну.
Можна сказати, що оцінка водойм України проводилась за показниками, які не враховували сучасні виклики та антропогенні впливи на стан вод.
Для створення нових сучасних інноваційних лабораторій Держводагентством було проведено реальний аудит вимірювальних лабораторій водного сектору та виокремлено базис.
На сьогодні визначено 4 базові лабораторії для впровадження європейського моніторингу вод. Вони розташовані у Вишгороді, Івано-Франківську, Слов’янську та Одесі.
Лабораторія в Івано-Франківську укомплектована сучасним високоточним обладнанням та здійснює вимірювання відповідно до європейських норм.
Зокрема, за особливо небезпечними – пріоритетними речовинами та басейновими специфічними, які встановлені на основі скринінгу. До того ж проводяться вимірювання і за гідрохімічними показниками у місцях питних водозаборів та на транскордонних водотоках.
Щодо лабораторій у Слов'янську та Вишгороді, то процес їх створення перебуває в активній фазі.
Лабораторію в Одесі маємо запустити до кінця 2020 року.
Зазначимо, що усі лабораторії мають пройти акредитацію відповідно до європейських стандартів ISO 17025, що є підтвердженням достовірності результатів вимірювань.
Дослідження українських водойм за новими європейськими стандартами – це можливість діагностувати реальні загрози для водойм України.