Управління водними ресурсами в умовах змін клімату і зростаючого дефіциту води. Досвід Ізраїлю

опубліковано 12.11.2021 08:27

Фахівці Державного агентства водних ресурсів України взяли участь у міжнародній онлайн-конференції «Управління водними ресурсами в умовах змін клімату і зростаючого дефіциту води». Захід організований завдяки сприянню Посольства Ізраїлю в Україні та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
 
Про ізраїльський досвід вирішення проблеми нестачі води розповів учасникам конференції Яков Лівшиц, директор департаменту гідрогеології, управління водних ресурсів Ізраїлю.
 
За словами спікера, враховуючи кліматичні та природні особливості регіону, в Ізраїлі завжди існувала проблема дефіциту води, а тому і питання ефективного управління та раціонального використання водних ресурсів стояло особливо гостро.
 
Яков Лівшиц розповів, що основна більшість відновлюваних водних ресурсів зосереджена у північній частині країни, в той час, коли на півдні показник відновлюваності майже вдесятеро менший. Відповідно виникає потреба зв’язати всі райони в єдину систему водопостачання.
 
Серед основних заходів для розв’язання проблеми нестачі води в умовах несприятливого клімату спікер виділив створення додаткових джерел водопостачання: опріснення морської води та використання очищених стічних вод. До слова, в Ізраїлі показник останнього становить 86%.
 
Основним споживачем води в країні є сільське господарство, – 53% від загального споживання, – що зумовлює впровадження інтенсивної системи меліорації. В Ізраїлі це вирішили таким чином: використовувати в сільському господарстві воду, непридатну для питного водопостачання. Загалом для зрошення використовуються якісно очищені стічні води.
 
Наостанок спікер зазначив, що споживання води на душу населення в Ізраїлі майже в 10 разів менше ніж, наприклад, в США. Не останню роль в цьому відіграє просвітницька робота серед молоді. Надзвичайно важливо виховувати бережливе ставлення до води ще з малого віку й закладати чітке розуміння того, що водні ресурси є вичерпними і їх потрібно берегти.