Стратегія ЄС для Дунайського регіону: ключові завдання у сфері захисту довкілля

опубліковано 16.11.2021 09:57

Учора, 15 листопада, відбулася «Презентація Програми головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону».
 
Учасники заходу розглянули визначені пріоритети головування України у Стратегії ЄС для Дунайського регіону (ЄСДР) та обговорили програму головування в ЄСДР з міжнародними партнерами, українськими міністерствами, відповідальними за діяльність України в пріоритетних напрямах ЄСДР тощо.
 
Зокрема, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що Стратегія ЄС для Дунайського регіону – це один із документів візії та формування політик, які безпосередньо стосуються Європейського Союзу.
 
«Україна проявила лідерство та заявила своє прагнення головувати у Стратегії, що було одноголосно підтримано партнерами. Це вкотре підтверджує, що ЄС визнає важливу роль стратегічних партнерів – країн, які мають велике значення для розвитку регіону», – сказала Ольга Стефанішина.
 
Реалізація напрямків ЄСДР у сфері захисту довкілля дозволить не лише покращити стан довкілля у Дунайському регіоні, а й наблизити євроінтеграцію України, повідомляється на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
 
Серед ключових напрямків варто виділити:
 
 • покращення поверхневих вод;
 • моніторинг екологічних ризиків;
 • збереження біорізноманіття, ландшафтів та якості повітря і ґрунтів.
 
За планом заходів з реалізації в Україні Стратегії ЄС для Дунайського регіону Міндовкілля впроваджуватиме такі заходи:
 
 • моніторинг, впровадження інтегрованого управління водними ресурсами басейну р. Дунай та управління ризиками затоплення;
 • адаптація до зміни клімату басейну р. Дунай;
 • охорона і відновлення екосистем водно-болотних угідь у дельті р. Дунай, створення нових та розширення існуючих територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
 • збереження біорізноманіття, відновлення та охорона унікальних гідробіонтів р. Дунай та північно-західної частини Чорного моря.
 
Окрім того, Україна разом із Словаччиною, Угорщиною та Румунією реалізує достатньо великий спектр робіт, які зараз знаходяться в активній фазі. Вони направлені на розвиток моніторингу якості поверхневих вод, прогнозування та запобігання катастрофічним паводкам, розробку планів управління, дослідження та збереження біорізноманіття тощо.
 
Серед них:
 
 • SAFETISZA – спільні заходи для запобігання паводків та затоплення внутрішніми водами у межиріччі річок Тиса і Тур;
 • FloodUzh – спільні заходи з попередження природних катастроф в транскордонному басейні р. Уж;
 • TiszaMonitorNet – створення транскордонної мережі моніторингу якості води у басейні Верхньої Тиси;
 • Проєктна пропозиція України «Оцінка стану популяцій мігруючих водно-болотних птахів Дунайського регіону (аналіз загроз, спричинених господарською діяльністю людини, розробка плану дій щодо збереження найбільш вразливих видів)» була схвалена. Однак досі не реалізована через відсутність зацікавлених партнерів.  
 
Нагадаємо, що цього року Україна стала першою державою, що не є членом ЄС, яка головуватиме у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону з листопада 2021 року до жовтня 2022 року.
 
Дунайська стратегія – це платформа, що передбачає співпрацю 14 країн дунайського регіону. Українська частина Стратегії охоплює Одеську, Івано-Франківську, Чернівецьку та Закарпатську області.