Сьогодні ми розпочинаємо on-line подорож басейнами українських річок

опубліковано 27.03.2020 12:24

Вони різні і кожен з них має свої особливості, але всіх їх об’єднує одне – вони нерозривно пов’язані з нашим життям.
Цього року українські річки, вперше за 120 років відчули відсутність «класичної» весняної повені. Причиною чого стала посушлива осінь та практична відсутність сніжної зими. Які ж водні реалії сьогодення? Стартуємо у нашу on-line подорож.
Розпочинаємо з головної водної артерії Східної України – Сіверського Дінця.
Басейн Сіверського Дінця завжди був маловодним. Там вже понад 20 років поспіль (за виключенням 2003, 2006 та 2010 років) така ситуація, яка стала майже «нормою». Відповідно, ці проблемні питання доводиться вирішувати щороку.
В басейні Сіверського Дінця в межах України все розпочинається від с. Огірцеве на Харківщині, де цього року максимальні витрати річки навесні (від початку лютого до сьогодні) не перевищували 20 м3/с, минулого року на цей час витрати були 27 м3/с. Разом з тим, рівні води на річках всього басейну Сіверського Дінця на 12-84 см нижчі, ніж у минулому році.
Печенізьке водосховище, яке розташоване на р. Сіверський Донець, станом на 25 березня наповнено на понад 100%. А саме це водосховище забезпечує водою м. Харків та відповідає за підтримання водності річки в межах Харківської області, де розташовані руслові водозабори промислових підприємств, таких як Зміївська ТЕС, Філія «Шебелінкагазвидобування» ПАТ «Укргазвидобування» тощо.
Червонооскільське водосховище, яке розташоване на р. Оскіл, є другим з двох основних регуляторів стоку в басейні Сіверського Дінця і на сьогодні наповнено майже до проєктних позначок. Завдяки цьому буде підтримуватися водність річки на ділянці в межах Донецької і Луганської областей протяжністю близько 200 км. Це забезпечить достатні рівні для потреб населення Донецької та Луганської області – водозаборів каналу Сіверський Донець-Донбас, Слов’янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго», КП «Попаснянський районний водоканал».
Незважаючи на всі виклики сьогодення, а це і військові дії, і карантинні заходи, і природні фактори, водникам вдалося встановити оптимальні режими роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем на засіданні Міжвідомчої комісії 12 березня.
Наразі середній відсоток наповнення водосховищ комплексного призначення в суббасейні Сіверського Дінця складає 90%, що відповідає рівню минулого року.
 

Також у форматі скайп-зв’язку водники обговорювали пропозиції зі стейкхолдерами басейну річок Приазов’я щодо встановлення режимів роботи водосховищ на річках Кальміус та Кальчик у Донецькій області. Це необхідно для забезпечення накопичення та в подальшому розподілення водних ресурсів для потреб населення і промислових підприємств м. Маріуполь.

 

Під час карантину водники освоїли віддалений режим роботи, але ж повністю дистанційно «взаємодіяти з річками» неможливо.

Так, чергові проби води в річках Донецької і Луганської областей були відібрані 23-24 березня із суворим дотримання правил особистої безпеки працівників в умовах карантину. 

Триває підготовка лабораторії моніторингу вод Східного регіону для повноцінного запуску її до роботи у ІІ півріччі поточного року і забезпечення виконання досліджень 131 зразка за розширеним переліком показників.

 

Завершується підготовка водогосподарської інфраструктури до поливного сезону в Донецькій області. Ці роботи також неможливо виконувати дистанційно. Найближчим часом має розпочатись наповнення водою магістральних трубопроводів, що дозволить аграріям незалежно від погодних умов отримувати сталі врожаї.