Річка Тилігул у центрі уваги басейнової ради річок Причорномор'я

опубліковано 16.11.2020 14:32

Позачергове засідання басейнової ради річок Причорномор'я, яке відбулось 13 листопада, було присвячене розробці дорожньої карти з вирішення проблем однієї з найбільших річок цього басейну – річки Тилігул, яка є джерелом живлення Тилігульського лиману. На базі цього лиману створено два природні парки: Тилігульський регіональний ландшафтний парк в Одеській області та регіональний ландшафтний парк «Тилігульський» в Миколаївській області.
 
Перед початком засідання члени басейнової ради ознайомилися наочно з проблемними ділянками річки, адже враховуючи надмірне використання річок, їх зарегульованість, а також перетворення на колектори стічних вод, порушення природнього стану річок стає все більш відчутним для водних ресурсів Одещини.
 
Зокрема, берег Тилігульського лиману, поблизу с. Калинівка, де відбулось ознайомлення з характеристиками і проблемами Регіонального ландшафтного парку «Тилігульський», проблемні ділянки прибережної захисної смуги річки в частині ведення особистого селянського господарства (с. Мар'янівка), ділянка річки, де розташований гідрологічний пост Управління з гідрометеорології ДСНС України    (м. Березівка) та очисні споруди Березівського виробничого управління житлово-комунального господарства, які скидають недостатньо очищені стічні води у річку.
 
Після чого було проведено онлайн засідання ради, де були представлені:
- результати обстеження водних об’єктів у басейні річки Тилігул, проведені фахівцями БУВР річок Причорномор'я та нижнього Дунаю та Одеського державного екологічного університету;
- рекомендації щодо можливих заходів з ренатуралізації річки Тилігул з урахуванням вимог Водної Рамкової Директиви.
 
Разом з цим, під час засідання спільно з Держекоінспекцією в Одеській області були обговорені найактуальніші проблемні питання, пов’язані з порушенням режиму використання водних ресурсів та водоохоронних зон і прибережних захисних смуг та шляхи їх вирішення.
 
У результаті вирішили рекомендувати місцевим органам влади:
- провести комплексне обстеження басейну річки Тилігул з визначенням особливостей гідрологічного режиму всієї річки, як єдиної системи, із залученням відповідних профільних фахівців, а також організувати розробку техніко-економічного обґрунтування з відновлення гідрологічного стану всієї річки, з визначенням етапності та черговості проведення робіт;
- під час розробки містобудівної документації з планування території на регіональному або місцевому рівні враховувати вимоги Водного та Земельного кодексів України стосовно меж прибережних захисних смуг та водоохоронних зон, встановити спеціальні інформаційні знаки на території ПЗС та ін.
 
Разом з тим, вирішили клопотати перед Одеською облрадою та Одеською облдержадміністрацією щодо фінансування з обласного бюджету робіт з коригування паспорта річки Тилігул та звернутись до Кабінету Міністрів України з пропозицією щодо посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства в частині охорони та раціонального використання водних ресурсів.