Про відновлення гідрологічного режиму річки Оріль

опубліковано 05.03.2020 17:08

5 березня на спільному засіданні секцій з питань управління водними ресурсами та інфраструктурою та з питань економіки та інвестиційної діяльності науково-технічної ради Держводагентства обговорювали важливі екологічні питання.
Питання порядку денного: відновлення гідрологічного режиму річки Оріль.
Громадські активісти, представники місцевої влади, територіальних громад, водогосподарських організацій та проєктних організацій обговорили існуючий санітарний та екологічний стан русла р. Оріль і її приток, а також проєкт «Відновлення гідрологічного режиму та санітарного стану старого русла річки Оріль на території Царичанського та Петриківського районів Дніпропетровської області – капітальний ремонт».
Проєкт розроблено на замовлення Дніпропетровської ОДА. Документ спрямований на відновлення гідрологічного режиму річки шляхом розчистки найбільш проблемних ділянок русла та відновлення перекатів у місцях їх природного розташування, що дозволить зберегти повеневу воду в меженний період.
У результаті бурхливого обговорення питання проєкт було підтримано експертами та членами науково-технічної ради Держводагентства.
Отже, резюмуючи розгляд питання, Павло Гвозденко зазначив, що у зв'язку із глобальним потеплінням, цьогорічним маловоддям та іншими негативними викликами, які цього року стоять перед водогосподарською галуззю, проєкт потребує реалізації.
Разом з тим, департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської облдержадміністрації було рекомендовано забезпечити пильний контроль за його впровадженням.
Також було зазначено, що у зв’язку із обмеженим фінансуванням водного сектору, Держводагентство не має можливості виділити бюджетні кошти для реалізації заходів із відновлення річки Оріль та пропонує Дніпропетровській облдержадміністрації виконати заходи з поліпшення екологічного стану басейну річки Оріль за рахунок коштів обласних бюджетів, передбачених на здійснення природоохоронних заходів.
Довідково:
Гідрологічний режим річки та рельєф заплавної тераси р. Оріль на території Дніпропетровської області були кардинально перетворені в ході будівництва каналу Дніпро-Донбас та Кам’янської ГЕС, а також спорудження штучного русла річки від села Могилів до смт Кіровське. Все це призвело до зміни природного стану річки і як наслідок зменшення швидкості течії та замулення русла. Природні перекати, які утримували в меженний період повеневу воду, за останні роки були змиті або замулені.
Через значне замулення та зменшення з кожним роком заплавних та надзаплавних терас, збільшується кількість представників фермерських господарств, які подекуди розорюють заплави та надзаплавні тераси, солончаки, луки та пересохлі болота. Внаслідок пересихання території через зменшення площі водної поверхні, знижується рівень ґрунтових вод та їх надходження до русла річки. Замулення русла річки та її заплавної території поступово веде до заростання ложа та утворення ланцюжку протічних озер та ізольованих стариць. Таким чином, у перспективі на наступні 10-15 років за невтручання у цей процес р. Оріль зникне повністю, а її заплава перетвориться у степ, а зі зміною клімату цей процес тільки пришвидшиться.
З метою вирішення зазначеного питання на замовлення Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської облдержадміністрації було розроблено робочий проєкт «Відновлення гідрологічного режиму та санітарного стану старого русла річки Оріль на території Царичанського та Петриківського районів Дніпропетровської області».