Про фосфати, фосфонати та проблеми забруднення водойм в Україні

опубліковано 13.12.2019 09:16

Одна з найважливіших тем, яка хвилює еко-громаду. Про неї 12 грудня говорили на засіданні громадської ради при Держводагентстві.
Зокрема, Марія Шпанчик – представник Держводагентства, проінформувала громадськість про джерела надходження забруднювачів у водні об’єкти та їх вплив на водні ресурси. На прикладі басейну Дніпра продемонструвала дані високого забруднення фосфатами вод річки.
Також представила громадськості аналіз середньорічних концентрацій вмісту фосфатів за 2010 – 2017 роки, який свідчить про суттєве, у 2-2,5 рази, зростання вмісту фосфатів у воді р. Дніпро.
До того ж, аналіз якості скидів стічних вод продемонстрував зростання надходження фосфатів від підприємств-водокористувачів комунальної галузі, особливо в містах з великим населенням.
Наприклад, ПАТ «Київводоканал» скинуто у 2018 році на 30% більше фосфатів у поверхневі води, ніж у 2015 році.
Заступник Голови Держводагентства Павло Гвозденко поділився із присутніми інформацією про світовий досвід боротьби із фосфатовмісними мийними засобами та звернувся до усіх із закликом про підтримку позиції Держводагентства про їх заборону. 
«Цивілізовані країни світу вже давно відмовились від застосування мийних засобів на фосфатній основі», - зазначив Павло Гвозденко.
Саме тому, з метою повної заборони використання на території України синтетичних мийних засобів та товарів побутової хімії на основі фосфатів, Держводагентством розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів».
Прийняття проєкту постанови Кабінету Міністрів України сприятиме зменшенню скидів фосфатів та інших сполук фосфору разом зі стічними водами до поверхневих водних об’єктів.
Це, в свою чергу, призведе до поліпшення якості вод та зменшення інтенсивності процесів цвітіння водойм.