Лабораторія моніторингу поверхневих вод Східного регіону: досліджуємо водойми на вміст пестицидів

опубліковано 02.09.2020 16:57

Мабуть кожен з нас хоч раз у житті чув про пестициди та їх шкідливий вплив на довкілля.
Значна частина пестицидів – це сильні отрути, які інтенсивно застосовують у сільському господарстві. Це, у свою чергу, призводить до проникнення отруйних речовин у ґрунтові води і подальшого потрапляння в річки та водойми.
З 1 липня 2020 року до переліку небезпечних речовин, за якими проводить моніторинг поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця Лабораторія моніторингу вод Східного регіону, додалися найбільш небезпечні та отруйні – пестициди.
Важливо, що за даними перших досліджень у пробах поверхневих вод в суббасейні Сіверського Дінця перевищень допустимих концентрацій пестицидів не виявлено. Подальший діагностичний моніторинг поверхневих вод дозволить визначати вміст пестицидів для планування відповідних заходів щодо зменшення антропогенного навантаження з боку агропромислового сектора, наближаючи досягнення головної мети – доброго екологічного стану поверхневих вод.
Зазначимо, що виконання моніторингу поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця за розширеним переліком забруднюючих речовин має багато переваг. А саме:
- охоплює спостереженнями більшу мережу річок і водойм Харківської, Донецької та Луганської областей;
- дозволяє вивчати вплив на поверхневі водні об’єкти не лише забруднювачів, що притаманні машинобудівній та хімічній промисловості, а й забруднювачів сільськогосподарської діяльності, які дотепер майже не враховувались в екологічних дослідженнях.
Разом з тим, нагадуємо, що Лабораторія моніторингу вод Східного регіону виконує лабораторні дослідження якості води відповідно до європейських стандартів і з 1 липня 2020 року проводить відповідні дослідження не тільки в суббасейні Сіверського Дінця, а й у 19 пунктах моніторингу в басейні річок Приазов’я в Донецькій та Запорізькій областях.
Крім того, до цього часу фахівці лабораторії моніторингу вод Східного регіону визначали у річках 38 показників, а відтепер – 70, а саме:
- 37 забруднюючих речовин для встановлення хімічного стану масивів поверхневих вод (так званих пріоритетних речовин, найбільш шкідливих для людей та біоти)
- 10 специфічних, саме для суббасейну Сіверського Дінця забруднюючих речовин
- 12 фізико-хімічних показників у районах поверхневих питних водозаборів
- 11 додаткових показників для транскордонних та питних пунктів моніторингу.