Водна безпека – одна з найважливіших складових загальної системи національної безпеки України, – Валентин Шліхта

опубліковано 09.06.2021 10:26

Про управління водними ресурсами в Україні розповів Голова Держводагентства на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Екологія» у вівторок, 8 червня.
 
У своїй презентації Валентин Шліхта зосередився на ключових питаннях ефективного водного менеджменту: забезпечення дотримання водного законодавства, якісний моніторинг масивів поверхневих вод та посилення державного нагляду і контролю за використання водних ресурсів. А також розповів присутнім про дії Держводагентства, націлені на впровадження кращих європейських практик, шляхом модернізації системи управління водними ресурсами.
 
Попри те, що площа водного дзеркала України одна з найбільших в Європі,  на душу населення доступних водних ресурсів припадає трохи більше тисячі кубічних метрів в середній по водності рік. Згідно з класифікацією ООН, це відносить Україну до маловодних держав. Крім того, водні ресурси розподілені вкрай нерівномірно по території України.
 
«Водна безпека є однією з найважливіших складових загальної системи національної безпеки України. Ми розглядаємо водну безпеку як систему з шести невіддільних складових. Кожна з них є пріоритетом нашої діяльності в управлінні водними ресурсами», – зазначив Валентин Шліхта.
 
Голова Держводагентства звернув увагу на те, що сьогодні 50% водних об’єктів України є зарегульованими або штучно зміненими, саме тому система гідротехнічних споруд і загальна система водогосподарської інфраструктури потребують особливої уваги. Їх професійна експлуатація та утримання в належному стані є важливою складовою водної безпеки.
 
Забезпечення якісного моніторингу масивів поверхневих вод є одним з основних пріоритетів в управлінні водними ресурсами. За словами Голови Агентства, в цьому напрямку Україна зробила значні кроки, зокрема Урядом затверджено Порядок здійснення державного моніторингу вод та відповідну Програму діагностичного та операційного моніторингу масивів поверхневих вод. Окрім того, в Україні вже функціонують три сучасні, оснащені за усіма європейськими стандартами, лабораторії й буде запущена четверта у поточному році. Лабораторії покривають усі водні басейни та дозволяють визначати 35 пріоритетних, 10 басейнових специфічних та 25 хімічних та фізико-хімічних показників.
 
Валентин Шліхта також акцентував на посиленні державного нагляду та контролю за використання водних ресурсів. Він розповів про важливі законодавчі ініціативи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та співпрацю Держводагентства з Держекоінспекцією в цьому напрямку.
 
У ході презентації доповідач представив учасникам Форуму основні складові планів управління річковими басейнами України та дорожню карту їх розробки: «Це непроста і доволі масштабна робота, але ми рухаємось згідно з графіком. Оскільки сьогодні немає відставання від плану, ми можемо стверджувати, що у 2024 році Україна повністю перейде до інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом».
 
Насамкінець Голова Держводагентства наголосив, що дуже важливим фактором досягнення успіху щодо сталого управління водними ресурсами є максимальне залучення усіх заінтересованих сторін.
 
«Тільки спільними зусиллями ми зможемо досягти тих цілей, які будуть визначені в планах управління річковими басейнами», – резюмував Валентин Шліхта.