Війна рф проти України не має стати бар’єром для подальшої інтеграція водної політики відповідно до директив ЄС – Держводагентство

опубліковано 25.11.2022 13:30

Потреби України та плани відновлення стали головною темою важливої зустрічі делегації Держводагентства та представників Головного директорату з питань довкілля Європейської Комісії, організованої за сприяння WWF.

Війна рф проти України не має стати бар’єром для подальшої інтеграція водної політики до вимог директив ЄС в контексті статусу країни-кандидата на членство в ЄС, – зазначив заступник Голови Держводагентства Ігор Гопчак.

Акцентовано увагу на важливості підтримки України в частині підготовки планів управління річковими басейнами, які і будуть фактично планами відновлення для річкових басейнів.

Давор Перкан, керівник відділу двостороннього та регіонального екологічного співробітництва Головного директорату з питань довкілля Європейської комісії, зазначив, що планування відбудови та відновлення має відбуватись з обов’язковим дотриманням вимог європейських директив.

Представники Єврокомісії надали практичні рекомендації щодо подальших дій України та висловили підтримку у пошуку шляхів вирішення євроінтеграційних потреб водного сектору України, зокрема щодо підготовки планів управління річковими басейнами. 

У межах візиту до Брюсселю, українська делегація виступила у панельній дискусії, організованій громадською спілкою «Всесвітній фонд природи України» (WWF-Україна) у рамках проєкту INSURE «Запровадження природоорієнтованих рішень у Порядок денний реформ в Україні».

За словами доповідачів, природоорієнтовані рішення мають бути інтегровані в програму заходів ПУРБ, а забезпечення фінансування цих заходів є важливим завданням післявоєнної відбудови України.

Плани управління річковими басейнами включатимуть:

-​ заходи з адаптації до змін клімату;

-​ природоорієнтовані рішення в управлінні водними екосистемами;

-​ відновлення та впорядкування джерел та витоків річок;

-​ відновлення заплав та управління ними;

-​ відновлення і захист прибережних захисних смуг;

-​ ренатуралізація річок.

За результатами проведеної оцінки ризиків антропогенних впливів на стан вод у рамках підготовки ПУРБ, (до початку повномасштабного вторгнення рф) встановлено що 62% масивів поверхневих вод під екологічним ризиком, 40% – під ризиком гідроморфологічних змін.

Доповідачі зазначили, що нова глобальна загроза – війна рф проти України спричиняє водні ризики в частині забруднення водних ресурсів, руйнування водогосподарської інфраструктури, пришвидшує зміну клімату, збільшує викиди парникових газів та сприяє підвищенню рівня глобальної температури.

Військові дії є джерелом хімічного забруднення пролонгованої дії.

І ці всі ризики та загрози мають бути враховані у післявоєнному Плані відновлення, ключовими принципами якого, у тому числі, стане відновлення чистого та захищеного довкілля та збалансованого використання водних ресурсів.

Під час зустрічі учасники заходу також обговорити потенціал та пріоритетність найважливіших подальших кроків для підтримки впровадження природоорієнтованих рішень в порядок денний та практику в контексті наближення до ЄС та післявоєнного відновлення і пом’якшення та адаптації до зміни клімату.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ