опубліковано 10.07.2025 12:42
9 липня 2025 року у м. Кривий Ріг у змішаному форматі відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування на тему: «Водна криза: шахтні води, питне водопостачання та наслідки руйнування Каховської ГЕС».
У засіданні взяли участь заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко, Голова Державного агентства водних ресурсів України Ігор Гопчак, народні депутати України, представники Офісу Генерального прокурора, центральних та місцевих органів виконавчої влади, наукової спільноти та громадських організацій природоохоронного спрямування.
Під час засідання було заслухано інформацію щодо стану водних ресурсів у зоні впливу шахтних вод, оцінки наслідків руйнування Каховської ГЕС для питного водопостачання, пошуку рішень для безпечного використання шахтних вод та екологічної реабілітації.
Ігор Гопчак у своєму виступі окреслив поточну ситуацію з водозабезпеченням Дніпропетровської та Миколаївської областей після знищення ворогом влітку 2023 року Каховського водосховища. Голова висловив позицію Держводагентства про необхідність на державному рівні вирішити питання приведення діяльності гірничорудних підприємств до вимог чинного законодавства щодо забезпечення отримання дозволу на спеціальне водокористування, дотримання процедури оцінки впливу на довкілля, зокрема з урахуванням євроінтеграційних зобов'язань у частині досягнення «доброго» стану вод та впровадження принципу «забруднювач платить».
За словами керівника Держводагентства, необхідність отримання гірничорудними підприємствами дозволів на спецводокористування обґрунтовується потребою контролю за галуззю з високим впливом на водні ресурси. Без дозволів неможливо забезпечити дотримання лімітів, що призводить до неконтрольованого забруднення, як у випадку з балкою Свистунова, де десятиліття скиду шахтних вод суттєво погіршили водну екосистему.
Дозвільна система встановлює індивідуальні нормативи для підприємств, забезпечуючи раціональне водокористування та є основним інструментом виконання Україною Водної Рамкової Директиви ЄС для досягнення «доброго» стану вод. Система також стимулює впровадження сучасних технологій водоочищення та є передумовою для участі в міжнародних проєктах і доступу до європейських ринків.