Валентин Шліхта доповів про основні результати діяльності водогосподарської галузі за минулий рік

опубліковано 19.02.2021 09:00

18 лютого, відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, на якому учасники заслухали звіт Голови Держводагентства Валентина Шліхти про основні результати діяльності водогосподарської галузі за минулий рік.
Під час доповіді В. Шліхта розповів про основні здобутки в роботі галузі у 2020 році та окреслив ключові стратегічні цілі діяльності Агентства на поточний рік.
 
Діяльність Держводагентства у 2020 році здійснювалась відповідно до Програми діяльності Уряду, затвердженої  постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 471. І базувалася на двох фундаментальних складових — реалізації основних функцій згідно з Положенням про Держводагентство та заходів з реформування галузі.
 
За словами Валентина Шліхти, стратегічними напрямками діяльності Агентства минулого року були імплементація  Директиви 2000/60/ЄС про встановлення рамок діяльності Співтовариства в галузі водної політики та перехід до інтегрованого управління водною галуззю за басейновим принципом.
 
У своєму звіті Голова Держводагентства окреслив три базові цілі для реалізації ключових стратегічних завдань:
  • Забезпечення «доброго» стану водних ресурсів, імплементація Директиви 2000/60/ЄС;
  • Модернізація інфраструктури та технологій для забезпечення водними ресурсами секторів економіки;
  • Інституціональний та інноваційний розвиток.
 
Та наголосив, що у формуванні водогосподарської політики Агентство базується на принципах системного підходу до розробки технічних, організаційних, економічних та екологічних заходів. Важливим фактором формування ефективних управлінських рішень є максимальне залучення усіх зацікавлених сторін.
 
«Один із найважливіших напрямків діяльності Державного агентства водних ресурсів — це впровадження моніторингу якості води за європейськими стандартами», — підкреслив Валентин Шліхта.
 
За його словами, минулого року в Україні функціонувало 308 пунктів моніторингу, що дозволило охопити 285 масивів поверхневих вод. Впродовж року було проведено 131 тисячу вимірювань. На 2021 рік плани не менш амбітні — збільшити кількість пунктів моніторингу до 558, що дозволить проводити майже вдвічі більше вимірювань.
 
Важливим здобутком цього напрямку став скринінг забруднюючих речовин, який у 2020 році провели в Україні вперше. За його результатами були визначені специфічні показники для кожного басейну. Це дозволило дослідити проблеми з водними ресурсами враховуючи специфіку кожного річкового басейну.
 
Нові екологічні виклики, зміни клімату зумовлюють зростання суспільного попиту на якісну екологічну інформацію, зокрема щодо стану водних ресурсів України. Одним з аспектів оцінки останніх є аналіз водокористування. Важливе значення для отримання об’єктивних даних має використання сучасних інформаційних технологій, зокрема геоінформаційних систем та їх елементів – тематичних шарів.
 
У 2020 році Держводагентство з метою створення і ведення єдиного державного водного кадастру доповнило новими тематичними шарами «Водокористування» та «Гідрологічні пости» геопортал «Водні ресурси України».
 
Розробка тематичних шарів з даними державного водного кадастру є важливим елементом акумуляції інформації, її просторового відображення, а відтак сприятиме прийняттю ефективних управлінських рішень.
 
В межах реалізації функції Агентства щодо захисту від шкідливої дії вод у 2020 році було відновлено 58 захисних споруд пошкоджених паводком у червні минулого року в Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській, Тернопільській та Чернівецькій областях.
Також Голова Держводагентства у своєму звіті торкнувся питань вдосконалення процесу надання адміністративних послуг, виконання бюджетних програм, міжнародного співробітництва та активної взаємодії Агентства і його структурних підрозділів з громадськістю та зацікавленими сторонами.
 
Насамкінець Валентин Шліхта відповів на питання депутатів та представників громадськості.
 
Народних обранців цікавив нормотворчий аспект діяльності Держводагентства, зокрема були питання щодо термінів підготовки проєкту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року» строк її дії якої спливає у поточному році. На що Голова Агентства прозвітував, що усі матеріали вже направлені на міжвідомче узгодження.
 
Також було висвітлено питання щодо проєкту Закону «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», який стосується умов створення та діяльності об'єднань водокористувачів, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання, використання, експлуатації та технічного обслуговування об'єктів інженерної інфраструктури зрошувальних та осушувальних систем.
 
Цей Закон відкриє шлях до впровадження інституційної реформи, яка дозволить на рівні внутрішньогосподарських меліоративних систем залучати інвестиції для їх розвитку.
 
Народна депутатка Леся Василенко цікавилася екологічним станом р. Тетерів та забезпечення комунального господарства якісною водою. На це Шліхта відповів, що Держводагентство тримає на контролі це питання і бачить його вирішення в тісній співпраці з Екоінспекцією місцевими органами влади та депутатським корпусом.