Україна в Італії продемонструвала прогрес у впровадженні європейських стандартів водної політики

опубліковано 22.05.2025 18:01

На 22 Міжнародній конференції EURO-INBO 2025 в м. Парма (Італія), присвяченій впровадженню Водної Рамкової директиви ЄС, Голова Державного агентства водних ресурсів України Ігор Гопчак презентував результати України на шляху до досягнення доброго стану вод.  
Виступаючи перед європейськими колегами, очільник Держводагентства наголосив, що попри тривалу війну, Україна продовжує активно впроваджувати європейські стандарти водної політики. Зокрема, ухвалено понад 20 нормативних актів, що наближають національне законодавство до стандартів ЄС, затверджено плани управління для 9 основних річкових басейнів (ПУРБ) на І-й шестирічний цикл планування 2025-2030 роки та створено 13 басейнових рад. Також реформовано систему моніторингу вод відповідно до європейських вимог та створено чотири регіональні лабораторії, три з яких отримали акредитацію за міжнародним стандартом ISO 17025.
Голова Держводагентства привернув увагу міжнародної спільноти до проблем аварійного забруднення водних ресурсів внаслідок воєнних дій. За даними застосунку Міндовкілля Екозагроза, збитки, завдані водним ресурсам України, сягають 2,5 мільярда євро. Найбільш масштабними стали: руйнування Каховської дамби, органічне забруднення річок Сейм та Десна, а також забруднення водойм нафтопродуктами внаслідок атак на енергетичні об'єкти.
Ігор Гопчак також  звернув увагу на хімічне забруднення річкових басейнів. Зокрема на Моніторинг вод, що вказує на понаднормативні концентрації забруднюючих речовин, які є причинами недосягнення доброго хімічного стану – пестицидів, металів (кадмію, нікелю, ртуті, свинцю та їхніх сполук), поліароматичних вуглеводнів та промислових забруднюючих речовин.
Для досягнення доброго стану вод України програми заходів планів управління річковими басейнами включають 1 681 захід, які потребують 7,9 мільярда євро інвестиції. Пріоритет – це заходи, направлені на зменшення забруднення річкових басейнів шляхом будівництва, реконструкції та модернізації очисних споруд та мереж водовідведення. Також ПУРБ планується відновлення вільної течії та ревіталізації річок через ліквідацію гребель, гідротехнічних споруд.
За словами Голови Держводагентства, участь у конференції EURO-INBO не лише дозволила перейняти кращі європейські практики, а й поділитися унікальним досвідом трансормації в екстремальних умовах.
«Участь України в конференції демонструє послідовну роботу держави над наближенням національної водної політики до європейських стандартів та готовність ділитися досвідом управління водними ресурсами в умовах військової агресії з міжнародною спільнотою», - резюмував Ігор Гопчак.
Зазначимо, що Міжнародна конференція організована Управлінням басейну річки По, муніципалітетом Парма у партнерстві з Французьким бюро з біорізноманіття.