опубліковано 10.05.2025 16:00
Важливою темою наради в Держводагентстві стало планування розвитку лабораторій з урахуванням євроінтеграційних зобов'язань України. Наразі триває активна підготовка до двосторонньої скринінгової зустрічі з ЄК за розділом «Довкілля та зміна клімату». Це передбачає представлення оцінки поточного стану та наших планів для забезпечення повної відповідності вимогам директив ЄС.
Голова Держводагентства Ігор Гопчак відзначив, що європейські вимоги – це «добрий» стан вод, як екологічний, так і хімічний. І лабораторії моніторингу вод – це інструмент для оцінки його досягнення.
Для модернізації лабораторій Держводагентства зроблено важливі кроки:
- забезпечено технічну трансформацію лабораторій для вимірювання 35 позицій з переліку 45 пріоритетних, згідно з Водною Рамковою Директивою ЄС;
- акредитовано за міжнародним стандартом ISO 17025 три лабораторії моніторингу вод;
- забезпечено підвищення кадрового потенціалу шляхом участі у навчаннях, тренінгах у рамках попередніх та майбутніх міжнародних проєктів та програм (UA-FI ICI проєкт, EU4GRE, TAIEX).
Подальші цілі для розвитку лабораторій моніторингу вод передбачають забезпечення вимірювання повного переліку пріоритетних і специфічних речовин та введення їх у сферу акредитації.
З цією метою учасники наради обговорили питання оцінки потреб лабораторій для забезпечення виконання всіх показників, передбачених переліком забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод. Зокрема, йшлося про заходи з облаштування приміщень, закупівлі обладнання, методичного забезпечення та проведення навчальних тренінгів для персоналу лабораторій.
Окрему увагу учасники приділили реалізації українсько-фінського проєкту «Підтримка України в оцінці шкоди довкіллю та розвитку моніторингу якості поверхневих вод і біорізноманіття». В рамках цієї ініціативи передбачено проведення скринінгових досліджень у кількох пілотних басейнах річок.
Басейнові управління водних ресурсів вже підготували пропозиції щодо пілотних ділянок на масивах поверхневих вод для представлення Фінському інституту навколишнього середовища (Syke). При виборі ділянок враховувалися такі критерії, як наявність питних водозаборів, антропогенне навантаження, розташування пунктів моніторингу та гідрологічних постів, близькість об'єктів природно-заповідного фонду та вплив воєнних дій.
Нагадаємо, що на сьогодні технічні можливості лабораторій Держводагентства дозволяють здійснювати вимірювання показників якості води за понад 120 показниками. Моніторинг проводиться у 547 пунктах спостережень, а також у додаткових точках у випадках виникнення аварійних забруднень.