«Що забруднює планету?»: друга секція панельної дискусії на Aqua Ukraine – 2021

опубліковано 21.10.2021 10:32

Друга секція панельної дискусії у рамках Міжнародного водного форуму Aqua Ukraine – 2021 була присвячена результатам масштабного скринінгу забруднюючих речовин річкових басейнів Дону, Дністра, Дніпра, Дунаю, Чорного моря та Антарктиди.
 
«Скринінг – це одноразова «перевірка» водного середовища на наявність тих чи інших речовин-забрудників. На основі цієї інформації ми отримуємо перелік басейнових специфічних показників, по яких проводяться вимірювання в рамках регулярного моніторингу поверхневих вод», – розповіла начальниця відділу моніторингу поверхневих вод та меліорованих земель Держводагентства Марія Шпанчик
 
Отримані дані цих досліджень свідчать, що основними групами сполук, що були виявлені – це пестициди та  фармацевтичні сполуки. 
 
Серед знайдених сполук також присутні речовини, що викликають звикання, стимулятори та підсолоджувачі, речовини побутової хімії та особистої гігієни.
 
Наразі в рамках діагностичного моніторингу Держводагентством здійснюється визначення 11 специфічних показників для басейну Дністра, 10 – для басейнів Дніпра та Дону.
 
Отримані дані моніторингу басейнових специфічних показників у басейні Дністра вказують на високі концентрації металів – особливо Cd Ni, що пов’язується з заляганням геологічних порід, їх максимальні значення виявлено у верхній Карпатській частині басейну.
 
Найбільш часто виявлені пестициди: алахлор, метолахлор, тербутилазин. І найбільші концентрації було зафіксовано у нижній частині басейну, що пов’язано з більш інтенсивним веденням с/г. Карбарил (інсектицид) – не виявлено у жодному МПВ.
 
Підтверджено присутність таких фармацевтичних препаратів – карбамазепін (антидепресант), триклозан, флуконазол.
 
У басейні Дону присутність всіх басейнових специфічних показників була підтверджена результатами моніторингу. Присутність пестицидів, включених до переліку басейнових специфічних, виявлена у воді половини досліджуваних масивів.
 
Експертка проєкту ЄС-ПРООН «Європейський Союз задля посилення екологічного моніторингу Чорного моря» Олена Марушевська розповіла присутнім про результати скринінгу забруднюючих речових Чорного моря. За її словами, зважаючи на те, що Чорне море міжрегіональне, воно не гомогенно забруднене. У різних регіонах фахівці фіксували різні типи речовин-забрудників.
 
«В рамках проведених досліджень ми отримали цінну інформацію, що дозволяє вже зараз робити висновки та приймати певні рішення для покращення екологічної ситуації водних об’єктів», – додав Ярослав Слободнік, директор Інституту навколишнього середовища Словаччини, який долучився до дискусії відеозв’язком.
 
Результати аналізів забрудників, виявлених у флорі і фауні Антарктики, представив директор Національного антарктичного центру Євген Дикий. Він зазначив, що скринінг на присутність понад 65 тис. підозрілих речовин показав наявність в пробах додаткових 56 речовин, на які треба звернути увагу. Загалом рівень забруднення проб біоти з Антарктики є нижчим, ніж в Європейських морях – це цілком зрозуміло, адже на крижаному континенті немає постійного населення та промисловості.