опубліковано 15.07.2025 14:51
Цими днями в Республіці Молдова розпочалося впровадження проєкту ГЕФ-ПРООН-ОБСЄ-ЄЕК ООН «Розвиток транскордонного співробітництва та інтегрованого управління водними ресурсами в басейні річки Дністер шляхом впровадження Стратегічної програми дій (СПД)».
Делегація Державного агентства водних ресурсів України на чолі з Головою Ігорем Гопчаком взяла участь в початковому дводенному семінарі підготовчого періоду, метою якого є ознайомлення ключових стейкхолдерів із цілями, основними напрямами, планами та очікуваними результатами проєкту, а також представлення стратегії його реалізації, механізмів управління, моніторингу та залучення партнерів.
Представники України та Молдови окреслили результати впровадження попереднього проєкту ГЕФ-ПРООН-ОБСЄ-ЄЕК ООН, поточний стан управління водними ресурсами та представили очікувані цілі за шістьма компонентами:
1) посилення українсько-молдовського співробітництва у сфері управління водними ресурсами, що включатиме підтримку Дністровської комісії та її робочих груп;
2) посилення нормативно-правової бази та потенціалу для реалізації СПД, зобов'язань країн у рамках Водної конвенції ООН та Водної Рамкової Директиви ЄС у басейні річки Дністер;
3) зменшення антропогенного впливу з метою покращення екологічного стану в басейні річки Дністер;
4) адаптація до зміни клімату та підвищення готовності і стійкості до стихійних лих;
5) інформування та залучення громадськості для розширення прав і можливостей зацікавлених сторін;
6) дослідницька робота з питань управління в басейні річки Дністер.
У рамках цих компонентів реалізовуватимуться демонстраційні проєкти, що становлять пріоритет для кожної з країн басейну.
Перший день семінару проходив під спільним головуванням державного секретаря Міністерства навколишнього середовища Республіки Молдова Георгія Хайдера та Голови Державного агентства водних ресурсів України Ігоря Гопчака.
У своєму виступі Ігор Гопчак наголосив, що реалізація проєкту є важливим кроком для посилення транскордонного співробітництва та підтримання впровадження планів управління річковими басейнами в басейні річки Дністер. Голова Держводагентства подякував міжнародним партнерам — ГЕФ, ПРООН, ОБСЄ, ЄЕК ООН — за послідовну підтримку України та висловив сподівання, що результати проєкту сприятимуть досягненню стратегічної екологічної цілі — «доброго» стану вод та підкреслив важливість подальшої тісної взаємодії всіх зацікавлених сторін.
Начальник управління забезпечення водними ресурсами Держводагентства Марія Шпанчик представила учасникам семінару основні етапи у рамках переговорного процесу в результаті набуття Україною статусу країни-кандидата на вступ до ЄС, інформацію щодо водної та кліматичної політики. Підкреслила, що в Україні затверджено плани управління річковими басейнами для всіх 9 районів річкових басейнів, зокрема й для басейну Дністра. Впроваджено європейську систему моніторингу поверхневих вод, затверджено екологічні нормативи якості вод, а також ведеться робота над оновленням водогосподарських балансів.
Нова проєктна діяльність реалізовуватиметься впродовж 2025-2029 роки за фінансової підтримки ГЕФ, впроваджуватиметься Програмою розвитку ООН (ПРООН), Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) за підтримки Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК ООН).