Розпочалася фінальна стадія будівництва дамби на Північно-Кримському каналі

опубліковано 23.11.2016 11:24

Будівництво нової капітальної гідроспоруди на Північно-Кримському каналі перейшло до завершальної стадії. Представники Державного агенства водних ресурсів прогнозують її введення в експлуатацію вже до кінця цього року. Після подій 2014 року гідротехнічні системи Північно-Кримського каналу були розірвані в силу об'єктивних обставин – неможливості контролювати їх роботу на півострові. Таким чином, постала потреба у новій перегороджуючій гідроспоруді-дамбі в районі Перекопського каналу на 107 км, основну функцію якої тривалий час виконували тимчасові споруди, збудовані нашвидкуруч за допомогою мішків з піском. Слід зазначити, що такі споруди вкрай не практичні і потребуть постійного ремонту, а отже і коштів.
 
За словами Павло Гвозденко, в.о. Голови Держводагентства, наразі вдалося залучити фінансування на добудову капітальної гідроспоруди на ПКК від держави – 15 млн. гривень. Це дає змогу прогнозувати завершення основного будівництва вже до кінця цього року. Дана гідроспоруда дозволить зменшити навантаження на затвори перегороджуючої споруди №1, вирішити проблеми при спорожненні русла в кінці поливного сезону, збільшити території зрошувальних земель та загалом забезпечити повноцінне функціонування каналу на території України.
 
Як відомо, основним завданням Північно-Кримського каналу, як і всього водогосподарського і меліоративного комплексу України, є забезпечення населення й галузей національної економіки водними ресурсами, створення екологічно безпечних умов життєдіяльності суспільства та збереження гарантованого джерела виробництва сільськогосподарської продукції.
 
Основною метою будівництва та щорічного ремонту каналу є ефективне зрошення посушливих земель півдня України.
За даними Управління Північно-Кримського каналу, вода в канал подається через головну перегороджуючу споруду з пропускною спроможністю 380 кубометрів за секунду.
 
Загальна довжина магістрального каналу складає 400,5 км, а на разі площа зрошення Північно-Кримського каналу становить 30 тис. га. До складу гідротехнічного комплексу входить магістральний канал, 37 водновипускних споруд, 3 водопідйомні і 5 дренажних насосних станцій, 11 підпоірно-регулюючих споруд, 3 водосховища повним об'ємом 61,9 млн. М3, 25 автомобільних мостів через ПКК, лінії диспечерського зв'язку, Перекопський канал, гідровузол “Фронтове” та інші споруди.
 
Історично, будівництво головної споруди каналу розпочалося разом з будівництвом Новокаховської ГЕС. Перший пуск дніпровської води через головну споруду тоді ще Краснознам’янського каналу відбувся 25 травня 1958 року. А в 1961 році на його 61 км розпочалося будівництво Північно-Кримського каналу – нової гілки, направленої на Південний Схід.
У 1964 році відрізку магістрального каналу від головної споруди Краснознам'янського каналу до міста Керчі дали єдину назву “Північно-Кримський канал”. Експлуатацію гідротехнічного комплексу здійснює управління Північно-Кримського каналу, яке було створено у 1965 році.
 
Після анексії Криму Північно-Кримський канал забезпечує водою сільгоспвиробників лише Херсонської області, обслуговуючи шість управлінь водного господарства (Каховське, Каланчацьке, Цюрупинське, Скадовське, Приморське та Чаплинське) та майже 90 фермерських господарств, що користуються водою безпосередньо з Північно-Кримського та Перекопського каналу.