10.04.2018 12:24
 Версія для друку

Оперативна інформація про гідрометеорологічну та водогосподарську обстановку в Україні станом на 10 квітня 2018 року

news-image
На рівнинних річках України продовжується розвиток водопілля. У басейнах Сули, Орелі, у середній та нижній течіях річок Псел, Ворскла підвищення рівнів води становило 2-34 см.
Інтенсивній ріст рівнів води спостерігався у басейнах В.Дніпра, Десни, Сожу, Сіверського Дінця, притоках Середнього Дніпра з виходом води на заплаву річок у Сумській, Полтавській, Луганській областях.
На українській ділянці Дунаю рівні води знижувались на 1-4 см, у м. Вилкове зберігається перевищення критичної відмітки (на 7 см) початкового підтоплення незаселеної частини міста.
На карпатських річках переважав спад рівнів води на 8-20 см за добу. Лише на Тиси - м. Тячів рівень води підвищився на 19 см без негативних наслідків.
Дніпровські водосховища працюють згідно зі встановленими режимами.
Вміст хлоридів у воді р. Інгулець біля Снігурівської ГНС становив 1060 мг/л (норма 350 мг/л), рівень – 6,76 м БС. На в/п Андріївка: хлориди – 420 мг/л, жорсткість – 14,0 мг.екв/л, рівень – 18,58 м БС, витрати – 19,58 куб.м/с.
Станом на 9 квітня скид води з Карачунівського водосховища наростаючим підсумком – 6,552 тис.куб.м.
На українській ділянці Дунаю станом на 8 годину 10 квітня рівні води на водпостах становили (см, БС): Рені – 542 (небезпечний 570), Ізмаїл – 328 (небезпечний 352), Кілія – 177 (небезпечний 232), Вилкове – 87 (небезпечний 80).
Витрати води становили (куб.м/с): в/п Рені – 13300, в/п Ізмаїл – 7280, в/п Кілія – 7205, в/п Вилкове – 7230.
Обстановка на Дністровському водосховищі станом на 9 квітня характеризувалася такими показниками: рівень – 120,84 м БС (НПР – 121,00 м БС), приплив – 522,00 куб.м/с, скид – 192,00 куб.м/с.
Водосховища у басейні Південного Бугу працювали згідно зі встановленими режимами. Минулої доби рівень води у Ладижинському водосховищі становив 177,09 м БС (НПР – 177,00 м БС), приплив – 36,90 куб.м/с, скид – 36,90 куб.м/с.
Рівень води в Олександрівському водосховищі – 15,72 м БС (НПР –16,00 м БС), приплив – 90,00 куб.м/с, скид – 83,00 куб.м/с.
Водосховища у басейні Сіверського Дінця працювали згідно зі встановленими режимами. Станом на 9 квітня Червонооскільське водосховище наповнене на 98,5%, скид з нього становив 42,00 куб.м/; Печенізьке водосховище наповнене на 99,0%, скид з нього становив 30,00 куб.м/с.
Приплив води до Краснопавлівського водосховища становив 0,00 куб.м/с, скид – 1,54 куб.м/с (забір води для м. Харків), рівень – 110,23 м БС, водосховище наповнене на 38,5% (об’єм 157,68 млн.куб.м), жорсткість – 9,25 мг.екв./л.
Канал Сіверський Донець – Донбас працював середньодобовими витратами 13,60 куб.м/с; скид з Райгородської греблі – 161,60 куб.м/с (середній за добу).
 
Обстановка на водогосподарських системах та комплексах гідротехнічних споруд контролюється водогосподарськими організаціями.
 
Попередження про несприятливі гідрометеорологічні явища
10 квітня під впливом нагонного вітру в умовах проходження хвилі весняної повені, на українській ділянці Дунаю у Вилковому (Одеська область) очікується утримання небезпечних рівнів води – 90-100 см БС, підтоплення понижених незаселених територій міста.
За прогнозом Укргідрометцентру, 10 квітня без опадів, лише вдень та вночі на Закарпатті та Прикарпатті місцями невеликий дощ.
Температура вночі 4-10° тепла, вдень 16-22°, на узбережжі морів 10-15° тепла.
Інформація про надзвичайні ситуації
Басейн Прип’яті
За інформацією Волинського облводресурсів, станом на 10 квітня у Волинській області тало-дощовими водами затоплено та підтоплено 3239 га сільськогосподарських угідь та підтоплено 10 садиб. Крім того, у Ратнівському районі повеневими водами затоплено та підтоплено 1010 га сільськогосподарських угідь, у Маневицькому районі затоплено 100 м комунальної автодороги.
За інформацією Рівненського облводресурсів, станом на 10 квітня залишаються підтопленими 90 га сільськогосподарських угідь у Рокитнівському районі.
Басейн Десни
За інформацією Деснянського БУВР станом на 9 квітня на річках області продовжується розвиток весняного водопілля, поступово річки звільняються від криги.
На великих річках Чернігівської області добові підйоми рівнів води становили: на р. Десна – 14-27 см, р. Дніпро (Неданчичі) – 4 см, на середніх річках: р. Снов (Сновськ) – без змін, р. Сейм (Мутин) – 15 см. Спостерігається вихід води на заплаву: на р. Дніпро біля с. Дніпровське, р. Десна біля с. Камінь, м. Новгород-Сіверський, р. Снов біля м. Сновськ та на р. Удай біля м. Прилуки.
Рівні води на малих річках (притоки першого порядку р. Десни), коливаються в межах 5-8 см, з переважанням підвищення. Спостерігається вихід води на заплави у понижених місцях.
У басейні річок спостерігається підтоплення меліорованих земель на площі близько 1000 га (у пониженнях місцях та на заплаві вздовж каналів).
На р. Чибриж (м. Городня) та річках Білоус, Стрижень (м. Чернігів) спостерігається зниження рівнів води, підтопленими залишається заплава у понижених місцях.
Внаслідок високого рівня води на р. Снов залишається перелита ґрунтова дорога довжиною 53 м між с. Великий і с. Малий Дирчин Городнянського району.
Пройшов піковий підйом води в р. Клевень (права притока р. Сейм). До р. Івотка (ліва притока р. Десна) поступають води з території Російської Федерації, річка на території області на заплаві, підвищення рівні води становило +56 см (відмітка над нулем поста – 436 см, небезпечний рівень – 499 см), підтоплені понижені ділянки місцевості, сільські дороги, рух автотранспорту продовжується. Продовжується підвищення рівнів води у річках Реть, Браток, Знобівка, Есмань, Шостка, Уличка. У Середино-Будському районі підтоплені автошляіхи між селами Нововасилівка та Українське. Рух автотранспорту призупинений.
Чергування на дорогах забезпечують прикордонна служба та поліція.
На гідропосту в м. Рильськ Російської Федерації за добу рівень води підвищився на 61 см.
Підйом води в р. Сейм на гідропосту в с. Мутин становив 15 см (відмітка над нулем поста – 660 см, небезпечний рівень – 735 см).
Басейн Дніпра
За інформацією Сумського облводресурсів, в басейні р. Ворскла на території Сумської області пройшов піковий підйом рівнів води по малих річках. На заплаві залишаються води річок Хухра, Охтирка, Дернова, Пожня, Боромля, Ворсклиця. Підтопленими залишаються понижені ділянки, сільські автошляхи, сільськогосподарські угіддя.
У смт Велика Писарівка підйом води по р. Ворскла за добу становив 50 см.
Залишаються підтопленими ділянки у селах Ямне, Кириківка, Вільне, Іванівка.
Підйом води у р. Ворскла на гідропосту в с. Козинка (Російська Федерація) підвищився за добу на 7 см. Термін добігання води від гідропосту в с. Козинка РФ до гідропосту в с. Чернечина (Охтирській район) при врахуванні фактору виходу на заплаву, приблизно 1-2 дні, тому значний об’єм води 10 квітня буде у с. Куземен, та через добу на гідропосту в Полтавської області.
Рівень води в р. Ворскла (гідропост в с. Чернечина) продовжує підвищуватися, за добу на 1 см (відмітка над нулем посту – 285 см (небезпечний рівень – 300 см). На шлюзі-регуляторі біля с. Куземен відмітки верхнього та нижнього б’єфів зрівнялися (шлюз відкритий). При такому припливі води у найближчий час можливо підтоплення с. Куземен.
Басейн р. Сула. На р. Сула продовжується підйом рівнів води. Підтоплені автодороги Пустовійтівка – Загребельне, а також частково підтоплено садово-городні ділянки. За даними гідропосту, що розташований у м. Ромни, за добу підйом рівнів води в р. Сула становив 16 см (відмітка над нулем посту – 379 см, небезпечний рівень – 385 см).
Відмітки НПР на Карабутівському водосховищі досягнуті, йде незначний перелив через споруду до 6 см.
Басейн р. Псел. Рівень води у м. Суми в знизився за добу на 2 см. Рівень води в р. Псел на гідропосту в с. Обоянь (Російська Федерація) знизився на 10 см. ПАТ «Сумиобленерго» підтримують рівень води по Низівському водосховищу, забезпечують безперебійну можливість роботи технічного водозабору
ПАТ «Сумихимпром». О 8 годині 10 квітня ПАТ «Сумихімпром» розпочинає скид зі шламонакопичувача.
За інформацією Київводресурсів, станом на 9 квітня, внаслідок проходження водопілля на малих річках Київської області, спостерігається затоплення 456,4 га сільськогосподарських угідь, 75 ділянок особистого сільського господарства. Затоплення фіксуються у Києво-Святошинському, Бородянському, Вишгородському, Макарівському, Фастівському районах області.
Також, Фастівському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Баришівському районах і в м. Ірпінь ґрунтовими водами підтоплено 877 погребів, 198 ділянок особистого сільського господарства та 31,0 га сільськогосподарських угідь.
За інформацією Черкаського облводресурсів, станом на 9 квітня спостерігається підтоплення прилеглих територій, які знаходяться в низинах с. Свидівок. В підвалах та погребах шар води становить 17-65 см.
Басейн Дуная
За інформацією Одеського облводресурсів, станом на 10 квітня у зв’язку із високими рівнями ґрунтових вод у Ізмаїльському районі підтопленими залишаються 151 га, у Ренійському районі – 547 га зрошувальних земель.
Спостерігається початкове підтоплення незаселеної частини міста Вилкове. Внаслідок значного підвищення рівнів води в р. Дунай введено ІІІ ступінь протипаводкового захисту.
Басейн Південного Бугу
За інформацією БУВР Південного Бугу, в с. Таборівка у заплаві р. Мертвовод Вознесенського району залишаються підтопленими ґрунтовими водами 25 присадибних ділянок (у 4-х будинках вода у підвалах).
Басейн Сіверського Дінця
Станом на 10 квітня на р. Сіверський Донець та її притоках спостерігається зниження рівнів води до -25 см за добу. Спостерігається вихід води на заплаву р. Деркул (смт.Біловодськ) шаром 40 см, р. Євсуг (смт.Петропавлівка) шаром 64 см, р. Айдар (с.Новоселівка) шаром 259 см.
У с. Крива Лука Лиманського району Донецької області на річці Сіверський Донець за добу рівень води знизився на 50 см, відновлено рух транспорту по раніше підтопленому дерев’яному мосту.
У Луганській області, залишаються підтопленими 14 низьководних мостів у басейнах річок Айдар та Красна (ліві притоки р. Сіверський Донець). За добу рівень підтоплення на всіх мостах зменшився на 1-40 см, на мосту в с. Осинове – на 175 см.
В Новоайдарському районі підтоплено 6 м автодороги за мостом через р. Айдар у напрямку с. Бахмутівка - с.Дубове (шар води – 54 см), у напрямку Маловенделівка — Новоайдар підтоплено 20 м дороги перед мостом та 100 м за мостом (шар води – 58 см).
 
За інформацією Державної служби України з надзвичайних ситуацій
Луганська область:
- на річці Айдар біля с. Новоселівка Старобільського р-ну рівень води становить 532 см (зменшення за добу на 24 см), що перевищило відмітку підтоплення житлового сектору (488 см). На даний час водами підтоплено 0,12 га господарських ділянок, загрози підтоплень житлового сектору немає;
- у м. Старобільськ підрозділами ДСНС проводиться перекачування води з обвідного каналу в річку Айдар. Підтоплень житлового сектору немає. Спостерігається зниження рівня води. До відкачування води від ДСНС залучено
2 од. техніки, 4 ос. о/с.
Всього за добу по Україні підрозділами ДСНС відкачано 8 тис. 650 м. куб води, залучалося 71 ос. о/с, 33 од. техніки.