Меліоративні системи: практика та перспективи розвитку зрошення

опубліковано 14.09.2021 09:57

Посуха останніх років та прогнози кліматологів свідчать про те, що з кожним роком проблема достатньої кількості води поставатиме все сильніше. Особливо гостро питання дефіциту води спостерігається останнім часом в південних регіонах України. Тому одним з ефективних способів вирощування рослин в нестабільних кліматичних умовах є використання краплинного зрошення.
 
Саме актуальним питанням законодавчого врегулювання функціонування меліоративних систем і були присвячені виїзні комітетські слухання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політки, що розпочались 13 вересня в Одесі. Від Державного агентства водних ресурсів України в обговореннях взяв участь в. о. Голови Олексій Кузьменков.
 
Окрім народних депутатів  профільного комітету, у заході взяли участь представники Одеської обласної державної адміністрації, Всеукраїнської аграрної ради, Проєкту USAID «Програма з аграрного і сільського розвитку (АГРО)», голова Асоціації водокористувачів, місцеві сільськогосподарські товаровиробники тощо.
 
Як зазначив Олексій Кузьменков, нині спостерігається значний інтерес до залучення інвестицій до розвитку та відновлення зрошувальних систем.
 
Зокрема у ході виступів учасники засідання висвітлили питання проведення реконструкції та капітальних ремонтів 12 першочергових проєктів на Одещині в рамках реалізації Програми відновлення та розвитку зрошення в Україні.
 
Директор Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОДА Алла Стоянова зазначила, що для реалізації зазначених проектів розглядаються разом з науковцями Одеської області питання щодо кліматичних факторів впливу на водні ресурси Одещини, сучасного стану меліоративних систем та впровадження на державних меліоративних мережах області стратегії зрошення і дренажу, ходу підготовки водогосподарських об’єктів, що підвідомчі управлінню БУВР річок Причорномор’я та Нижнього Дунаю та організації наукових робіт з впровадження інноваційних технологій на поливних землях Одеської області.
 
Крім того, під час засідання обговорили прийнятий за основу законопроект «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», яким пропонується створити передумови для утримання водокористувачами меліоративної інфраструктури та залучення інвестицій в неї; визначити правовий статус ОВК, унормувати процедуру створення та набуття ОВК прав на об’єкти меліоративної інфраструктури; спростити адміністративні процедури щодо будівництва та експлуатації меліоративних мереж та їх окремих об'єктів тощо.
 
Учасники комітетських слухань підтримали включення в рекомендації комітетських слухань звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг стосовно розгляду та вирішення питання щодо переходу водогосподарських організацій на 1 клас споживання електричної енергії.
 
Проєкт рекомендацій, підготовлений за результатами комітетських слухань, в установленому порядку буде розглянуто на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.
 
*За матеріалами Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики