Ключові наслідки російської агресії для водних ресурсів України

опубліковано 12.09.2022 10:34

З початку широкомасштабного вторгнення атаки на водоочисну інфраструктуру були зафіксовані у Чернігові, Маріуполі, Миколаєві, Рубіжному, Скадовську, Слов’янську та Василівці. Після атак у Василівці та Миколаєві викиди неочищених стоків були зафіксовані на супутникових знімках.
 
Незважаючи на активні бойові дії в регіоні, Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів Держводагентства продовжує виконувати державний моніторинг поверхневих вод у суббасейні р. Сіверський Донець в тих пунктах моніторингу на масивах поверхневих вод, де дозволяє оперативна військова ситуація.
 
У серпні в суббасейні Сіверського Дінця (район річкового басейну р. Дон) з передбачених Програмою державного моніторингу поверхневих вод на 2022 рік 72 пунктів моніторингу спостереження здійснювались по 11 пунктах у Харківській та Донецькій областях, з них 1 – у місцях питних водозаборів.
 
Внаслідок військових дій доступ до більшості пунктів моніторингу басейну Дону тимчасово відсутній.
 
На якість поверхневих вод значно впливає пошкодження в результаті воєнних дій електропостачання об’єктів критичної інфраструктури, вимкнення струму призводить до припинення роботи очисних споруд у населених пунктах. Окрім того, через військові дії існує проблема засмічення річок рештками військової техніки, забруднення від пального, вибухівки, тощо.