опубліковано 13.05.2020 07:54
Державний моніторинг вод здійснюється з метою забезпечення збирання, обробки, збереження, узагальнення та аналізу інформації про стан водних об’єктів, прогнозування його змін та розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття рішень у галузі використання, охорони вод та відтворення водних ресурсів.
З 2019 року в Україні запроваджено європейські підходи щодо здійснення моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви.
Порядком визначено чіткий розподіл обов’язків між суб’єктами моніторингу без дублювання повноважень, введено нові показники моніторингу, які в Україні до цього часу не вимірювались – пріоритетні, гідроморфологічні та біологічні.
Залежно від цілей та завдань державного моніторингу вод встановлюються такі процедури:
Діагностичний, операційний та дослідницький моніторинг здійснюється за басейновим принципом.
Для здійснення державного моніторингу вод готуються відповідні програми державного моніторингу вод.
Підготовлено програми діагностичного моніторингу:
→ для басейну Дніпра суббасейну середнього Дніпра
→ для басейну Дніпра суббасейну нижнього Дніпра
→ для басейну Дніпра суббасейну верхнього Дніпра та річки Десна
Відповідно до нових вимог Держводагентством здійснюється трансформація існуючої системи моніторингу з розподілом функцій між існуючими лабораторіями та уникнення їх дублювання.
Для забезпечення виконання вимірювань пріоритетних забруднюючих речовин здійснюється облаштування 4 базових лабораторій – Західного, Східного, Північного та Південного регіонів.
Лабораторія Західного регіону (м. Івано-Франківськ)
Лабораторія Східного регіону (м. Слов’янськ, Донецька область)
Лабораторія Північного регіону (м. Вишгород, Київська область)
Лабораторія Південного регіону (м. Одеса)
Результати проведених досліджень якості поверхневих вод можна переглянути на веб-ресурсів «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України».