ПРОТОКОЛ засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра

опубліковано 15.07.2021 14:34

м. Чернігів
23.06.2021                                                                                                № 1                                                      
 
Місце засідання: зал засідань Деснянського басейнового управління водних ресурсів, проспект перемоги, 39-А, м. Чернігів Чернігівської області.
Час проведення: 11.00-13.00
 
Головував: голова басейнової ради  С.Д. Цибуля.
Секретар: виконавчий секретар басейнової ради О.М. Сластьон.
 
Присутні:
17 членів басейнової ради (59 % від загальної кількості членів)
8 запрошених
Всього 25 осіб (перелік додається)
 
Про внесення змін до складу басейнової ради Десни та верхнього Дніпра.
СЛУХАЛИ: Сластьон О. М. – виконавчого секретаря басейнової ради, яка запропонувала у зв’язку з реформуванням адміністративно-територіального устрою України, процесами децентралізації, кадровими змінами, та з метою забезпечення стабільної роботи басейнової ради та участі окремих організацій та підприємств, які вже мають представництво внести наступні зміни до персонального складу басейнової ради Десни та верхнього Дніпра:
виключити:
– Шевченко Ольгу Олексіївну, члена басейнової ради від Комунального підприємства «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради;
– Бойка Віталія В’ячеславовича, члена басейнової ради від Ямпільської райдержадміністрації;
– Дідура Арсена Володимировича, члена басейнової ради від Чернігівської обласної ради;
– Черненка Андрія Валентиновича, члена басейнової ради від Чернігівської міської ради;
– Грудницьку Наталію Миколаївну, члена басейнової ради від Деснянського басейнового управління водних ресурсів;
– Ванакова Олександра Віталійовича, члена басейнової ради від ПрАТ «Сумирибгосп»;
включити:
– від Комунального підприємства «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради – Гелькіну Альону Сергіївну, інженера виробничо-технічного відділу;
– від Чернігівської обласної ради – Блауша Дмитра Ярославовича, заступника голови;
– від Деснянського басейнового управління водних ресурсів – Рибалку Олександра Васильовича, начальника управління;
– від Державної екологічної інспекції у Чернігівській області – Дзюбу Валентину Андріївну, першого заступника начальника;
– від Шосткинської райдержадміністрації – Губенка Віктора Григоровича, заступника голови;
– від громадської організації «Глобальне водне партнерство-України»/«ГВП-Україна» – Цвєткову Ганну Максимівну;
– від ПП «Аграрні інвестиції»  – Козлова Миколу Володимировича.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 17
«проти» – 0
«утримались» – 0
 
ВИРІШИЛИ:
1. Погодити внесення змін до персонального складу басейнової ради та направити їх на затвердження Держводагентству.
 
Про внесення змін до керівних органів басейнової ради Десни та верхнього Дніпра.
У зв’язку зі змінами у персональному складі басейнової ради Десни та верхнього Дніпра необхідно обрати голову та заступника басейнової ради з числа членів.
Відповідно до п.4.5 Положення про басейнову раду Десни та верхнього Дніпра, затвердженого наказом Держводагентства від 13.11.2018 № 846, голова басейнової ради:
- затверджує порядок денний засідання басейнової ради, дату і місце його проведення;
- відкриває, веде і закриває засідання басейнової ради, виносить на розгляд і голосування питання й пропозиції, оголошує результати голосування, стежить за дотриманням регламенту та підписує протокол засідання;
- представляє басейнову раду в органах виконавчої влади різних рівнів, органах місцевого самоврядування, громадських об’єднаннях, підприємствах, установах й організаціях, органах міждержавної співпраці;
- організовує роботу секретаріату басейнової ради.
СЛУХАЛИ: Потоцьку С.О. – члена басейнової ради, яка виступила з пропозицією на керівні посади розглянути кандидатури:
– Цибулі Сергія Дмитровича, директора навчально-наукового інституту механічної інженерії, технологій та транспорту Національного університету «Чернігівська політехніка» на посаду голови басейнової ради Десни та верхнього Дніпра;
– Рибалка Олександр Васильович, начальник Деснянського басейнового управління водних ресурсів на посаду заступника голови басейнової ради Десни та верхнього Дніпра.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 17
«проти» – 0
«утримались» – 0
ВИРІШИЛИ:
1. Обрати:
– головою басейнової ради Десни та верхнього Дніпра – Цибулю Сергія Дмитровича, директора навчально-наукового інституту механічної інженерії, технологій та транспорту Національного університету «Чернігівська політехніка»
– заступником голови басейнової ради Десни та верхнього Дніпра – Рибалка Олександр Васильович, начальник Деснянського басейнового управління водних ресурсів.
 
Про затвердження плану роботи басейнової ради Десни та верхнього Дніпра на 2021 рік.
СЛУХАЛИ: Цибулю С.Д. – голову басейнової ради, який запропонував затвердити план роботи басейнової ради на 2021 рік за наданими пропозиціями членів басейнової ради та з метою розширення кола питань для розгляду на засіданнях. Проєкт плану був сформований секретаріатом та надісланий членам басейнової ради попередньо.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 17
«проти» – 0
«утримались» – 0
 
ВИРІШИЛИ:
1. Затвердити план роботи басейнової ради Десни та верхнього Дніпра на 2021 рік.
№ з/п
Питання для розгляду на засіданні басейнової ради в 2021 році
 
І півріччя
1.
Розробка окремих елементів плану управління суббасейном верхнього Дніпра і річки Десна та кроки на 2021 рік.
2.
Європейський підхід до моніторингу якісного стану вод.
3.
Різне
 
ІІ півріччя
1.
Розгляд проєкту Плану управління ризиками затоплення для окремих територій у межах району басейну річки Дніпро на 2023–2030 роки.
2.
Щодо збереження екологічної мережі територій суббасейну Десни.
3.
Інформування громадськості про реалізацію державної політики у сфері управління, використання та відтворення водних ресурсів, проведення заходів з популяризації екологічних знань серед населення.
4.
Різне.
 
 
 
 
Про порядок затвердження порядку денного засідання басейнової ради.
СЛУХАЛИ: Цибулю С.Д. – голову басейнової ради, який запропонував затвердити порядок денний  та наступний регламент роботи:
  • час для доповіді - до 15 хвилин;
  • час для виступу та дебатів – до 5 хвилин;
  • час для внесення пропозицій та доповнень – до 3 хвилин.
Порядок денний:
1. Розробка окремих елементів плану управління суббасейном верхнього Дніпра і річки Десна та кроки на 2021 рік.
2. Європейський підхід до моніторингу якісного стану вод.
3. Різне.
 
ГОЛОСУВАЛИ:
«за» – 17
«проти» – 0
«утримались» – 0
 
ВИРІШИЛИ:
1. Затвердити запропонований порядок денний засідання басейнової ради Десни та верхнього Дніпра та регламент роботи засідання.
 
Розгляд питань згідно плану роботи басейнової ради:
 
1. Розробка елементів плану управління річковим басейном Дніпра та кроки на 2021 рік.
СЛУХАЛИ: Коноваленко О.С. – експерта проекту «Водна ініціатива Європейського союзу плюс» (EUWI+), яка детально ознайомила присутніх з проєктом Плану управління річковим басейном Дніпра в частині плану управління річковим басейном верхнього Дніпра та річки Десна та розповіла про розробку елементів плану.
План управління річковим басейном – це документ, що містить аналіз стану та комплекс заходів для досягнення цілей, визначених для кожного району річкового басейну у встановлені строки. Розробка ПУРБ передбачена статтею 132 Водного кодексу України, а також зазначена в Угоді про асоціацію Україна-ЄС. Стратегічною екологічною ціллю ПУРБ для всіх дев’яти районів річкових басейнів України є досягнення або підтримання доброго екологічного стану масивів поверхневих та підземних вод, а також доброго екологічного потенціалу штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод.
Коноваленко О.С. зазначила, що проєкт Плану річкового басейну Дніпра, в тому числі суббасейну верхнього Дніпра та басейну річки Десна на даному етапі не охоплює всіх розділів та потребує доопрацювання, включаючи програму заходів та пов’язаний з нею економічний аналіз. Деякі розділи потребують вдосконалення, що буде забезпечено результатами моніторингу, новими знаннями тощо, до кінця 2023 року.
Для підготовки проєктів планів управління річковими басейнами, відповідно до Порядку розроблення плану управління річковим басейном, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 336, наказом Міндовкілля від 27.11.2020 № 313 затверджено плани-графіки процесу розроблення планів управління річковими басейнами.
Остаточний і повний проєкт Плану повинен бути поданий до Кабінету Міністрів України не пізніше 1 серпня 2024 року.
ВИСТУПИЛИ:
Цвєткова Г.М., яка наголосила на необхідності врахування змін клімату при розробці Плану управління річковим басейном Дніпра. Також зазначила, що робота за цим напрямком призупинилася, оскільки відсутні кошти в басейнових управліннях водних ресурсів для завершення розпочатих процесів по написанню планів річковими басейнами, повний методично-організаційний та фінансовий супровід від Міндовкілля та Держводагентства.
ВИРІШИЛИ:
1. Взяти до відома інформацію щодо розробки елементів плану управління річковим басейном Дніпра, в тому числі суббасейну річки Десни та суббасейну верхнього Дніпра та пропозиції щодо його наповнення.
2. Розіслати усі напрацьовані матеріали членам басейнової ради для вивчення та продовжити роботу над розробкою Плану управління річковим басейном Дніпра, відповідно до постанови КМУ від 18.05.2017 № 336 «Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном».
 
2. Європейський підхід до моніторингу якісного стану вод
 
СЛУХАЛИ: Іванову І.О. – начальника лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Деснянського басейнового управління водних ресурсів, яка розповіла про сучасний європейський підхід до державного моніторингу вод, його цілі та завдання, нові підходи у сфері оцінки біологічного і хімічного стану вод.
Кабінет Міністрів України підтримав розроблений Міністерством захисту довкілля, новий Порядок здійснення державного моніторингу вод, який почав діяти в Україні з 01.01.2019, та прийнятий в рамках реалізації Угоди про асоціацію з ЄС (зокрема Водної Рамкової Директиви). 
Нова система державного моніторингу вод передбачає 6 річний цикл моніторингу, запроваджує нові підходи у сфері оцінки стану водойм, нову класифікацію якості води.
До теперішнього часу оцінка стану водних об’єктів в Україні здійснювалась за результатами аналізу проб води та їх відповідність ГДК, які були однаковими для всіх річок. Проте, висувати однакові вимоги до екологічного стану річок не можна, оскільки вони є різними за гідроморфологією, хімічним складом та за складом живих організмів, що живуть в річках.
Тому ще одна інновація – це дослідження показників-індикаторів, які раніше практично не вимірювались – біологічні, гідроморфологічні, які визначають  екологічний стан масивів поверхневих вод.
Для запровадження кращих практик моніторингу вод (саме для визначення пріоритетних і специфічних речовин) Держводагентством за сприяння Міндовкілля визначено 4 базові лабораторії.
Нові вимірювальні лабораторії укомплектовуються сучасним високоточним обладнанням (газовий хроматограф-мас-спектрометр, на якому проводиться визначення токсичних органічних речовин, атомно-емісійний спектрометр для визначення металів, кондуктоміри, прилади для визначення органічного азоту.)
Відповідно до нових вимог здійснюється трансформація існуючої системи моніторингу з розподілом функцій між існуючими лабораторіями та уникнення їх дублювання. Ці 4 базові лабораторії виконують дослідження пріоритетних та специфічних показників, інші лабораторії в місцях питних водозаборів та відповідають за відбір та логістику проб.
Для здійснення державного моніторингу вод наказом Міндовкілля від 31.12.2020 № 410 «Про затвердження програми державного моніторингу вод» підготовлені відповідні програми басейнів. Зокрема, затверджена програма діагностичного моніторингу суббасейнів Верхнього Дніпра та річки Десна (Чернігівська область – 12 пунктів моніторингу, Сумська – 5, Київська – 3).
За новою програмою діагностичний моніторинг поверхневих вод суббасейну верхнього Дніпра та річки Десна передбачено здійснювати на 14 масивах у 20 пунктах моніторингу на річках: Дніпро, Десна, Сож, Судость, Снов, Ревна, Цата, Білоус, Мена, Остер, Клевень, Сейм, Шостка, Вир.
Відібрані проби направляються в одну з 4 найсучасніших гідрохімічних лабораторій Держводагентства – лабораторію Північного регіону у м. Вишгород. Виконання аналізів за фізико-хімічними показниками з 8 транскордонних пунктів моніторингу здійснює Деснянське БУВР.
Ознайомитись з програмою можна на офіційному сайті Міндовкілля.
ВИСТУПИЛИ:
Дзюба В.А., яка наголосила, що наразі відсутній законодавчий акт для встановлення гігієнічних вимог і нормативів якості води поверхневих водойм який би можна застосувати для нарахування збитків при забрудненні водних ресурсів.
До 2017 року конститутивним нормативним документом для розробки ГДК були СанПиН 4630-88 «Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнения». Ці правила визначали гігієнічні вимоги і нормативи якості води в залежності від господарського призначення водойми, регламентували різні види господарської діяльності, які можуть призвести до забруднення поверхневих вод.
Відсутність такого діючого нормативного документу наразі блокує роботу за цим напрямком. Задля акцентування уваги центральних органів державної влади на цій проблемі доцільним буде направити звернення басейнової ради Десни до профільного міністерства, щодо прийняття рішення та врегулювання даного питання.
 
ВИРІШИЛИ:
1. Взяти до відома інформацію щодо європейського підходу до моніторингу якісного стану вод.
2. Деснянському басейновому управлінню водних ресурсів на постійній основі налагодити з територіальними громадами, районними державними адміністраціями інформаційну роботу з питань змін якісного стану водних ресурсів суббасейну верхнього Дніпра та басейну річки Десна.
3. Секретаріату басейнової ради підготувати проєкт звернення до профільного міністерства щодо необхідності прийняття нормативно-правового акту для встановлення гігієнічних вимог і нормативів якості води поверхневих водойм.
 
3.Різне
СЛУХАЛИ: Цибулю С.Д., який проінформував, що відповідно до Плану роботи басейнової ради Десни та верхнього Дніпра на 2021 рік на наступному засіданні буде розглянуто проєкт Плану управління ризиками затоплення для окремих територій у межах району басейну річки Дніпро на 2023–2030 роки.
Державною службою України з надзвичайних ситуацій на виконання пункту 1777 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським співтовариством з автономної енергії і їх державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 № 1106, пункту 4 Порядку розроблення плану управління ризиками затоплення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2018 № 247, на вебсайті ДСНС у розділах «Громадянам/Консультації з громадськістю/Електронні консультації з громадськістю» і «Впровадження Директиви 2007/60/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 23.10.2007 про оцінку та управління ризиками затоплення» оприлюднено проєкт Плану управління ризиками затоплення для окремих територій у межах району басейну річки Дніпро на 2023–2030 роки.
Доцільним є членам басейнової ради попередньо ознайомитись із вищезазначеним проєктом для більш грунтовного та детальнішого розгляду та обговорення на засіданні.
Також до секретаріату басейнової ради надійшов лист Міндовкілля від 22.06.2021 № 25/8-12/13014-21 щодо проєкту Водної стратегії України. Наразі посилання на зазначений законопроєкт направлений всім членам басейнової ради на ознайомлення.
Членам басейнової ради необхідно ознайомитися з документом та для підготовки листа-відповіді пропонується членам басейнової ради надати свої зауваження та пропозиції секретаріату басейнової ради до  06.06. 2021.
 
ВИРІШИЛИ:
  1. Взяти до відома інформацію та попередньо ознайомитись з проєктом Плану управління ризиками затоплення для окремих територій у межах району басейну річки Дніпро на 2023–2030 роки.
  2. Членам басейнової ради надати свої зауваження та пропозиції до проєкту Водної стратегії України секретаріату басейнової ради до 06.06.2021.
 
 
 
Голова басейнової ради                                                        С.Д. Цибуля
 
Секретар засідання                                                               О. М. Сластьон