Короткий огляд поточної водної ситуації в річкових басейнах України станом на 26.06.2020

опубліковано 26.06.2020 14:21

 

Район басейну річки

Гідрологічне попередження

Гідрологічні та гідрохімічні зміни протягом минулої доби

Надзвичайні ситуації

 

Дніпро:
Суббасейни Верхнього Дніпра і Десни
Суббасейн Середнього Дніпра
Суббасейн Нижнього Дніпра
Суббасейн річки Прип’ять

25-28 червня на рiчках басейну Прип`ятi очiкуються пiдйоми рiвнiв води на 0,1-0,7м над рiвнями на 08 год 24 червня. Мiсцями подальше затоплення заплав, досягнення вiдмiтки початкового затоплення пасовищ, сiнокосiв бiля смт Любешiв.

На річках переважали зниження рівнів води на 1-6 см, а на Верхньому Дніпрі, Десні та Прип’яті продовжувалося поступове підвищення рівнів на 1-2 см, на притоках Прип’яті рівні підвищувалися на 4-31 см.

Вміст хлоридів у воді р. Інгулець біля Снігурівської ГНС становив 380 мг/л (норма 350 мг/л), на в/п Андріївка – 360 мг/л.

Станом на 26.06 каналом Дніпро-Інгулець загалом подано 90,518 млн.куб.м., сумарний скид з Карачунівського водосховища становить 94,493 млн.куб.м.

БУВР середнього Дніпра: станом на 25.06 на с/г землях залишалося підтоплення на загальній площі 24 га та затоплення 8,7 га в заплавах річок у Бородянському, Києво-Святошинському та Макарівському районах Київської області.

Вісла:
Суббасейни річки Західний Буг та річки Сян

 

На річках басейну Західного Бугу рівні зростали до 16 см, на окремих ділянках відбувалися спади до 22 см, на річках басейну Сяну рівні зростали на 1-20 см.

 

Дністер

 

25-26 червня у верхів’ї  Днiстровського водосховища бiля с.Рухотин (Хотинський р-н Чернiвецької обл.) очiкується добiгання паводкової хвилi iз затопленням заплави, с/г угiдь, часткове затоплення прирiчкової iнфраструктури.

27-29 червня на Дністрі у створі поста Маяки, в результаті добігання паводкової хвилі високого дощового паводку з Дубосарської ГЕС очікується підйом рівнів води на 0,2-0,5 м над рівнями на 8 годину 25 червня.

Ймовірне затопленням заплави, автомобільної дороги Одеса-Рені, сільськогосподарських угідь та окремих об’єктів с.Яськи і м.Біляївка  Одеської області.

 

Відмічалися спади рівнів води на притоках Дністра на 55-214 см. На Дністрі продовжувалося формування дощового паводку з підйомом рівнів води на 42-160 см, спади спостерігалися в створі поста Самбір на 111 см.

О 0.00 26.06 на Дністрі в створі водпоста Заліщики сформувався пік паводка витратою 3920 м3/с, станом на 8.00 26.06 витрата становить 3740 м3/с.

Зафіксовано вихід води на заплаву та затоплення міждамбового простору: р.Трудниця (с.Добрівляни,с.Літиня), р.Ріпчанка (с.Ріпчиці), р.Бистриця (с.Грушів Дрогобицького району), р.Стрий (м.Стрий), р.Свіча (с.Зарічне Стрийського району); р.Свіча (с.Мельничі) р.Дністер (с.Заліски Жидачівського району); р.Дністер (с.Мости Городоцького району); р.Дністер (с.Розвадів Миколаївського району); р.Дністер (с.Чайковичі, с.Сусолів), р.Стрвʼяж (с.Бабино, с.Луки), р.Болозівка (с.Нижнє, с.Містковичі, с.Садковичі Самбірського району).

Станом на 7.00 26.06 рівень води у Дністровському водосховищі становить 119.39 м.

Львівська область

Відбувалися швидкоплинні підйоми на притока Дністра (річки Свіча, Лютинка, Сукіль, Болозівка). У Миколаївському, Жидачівському, Стрийському Старосамбірському районах (5 населених пунктів) затоплено 16, житлових будинки, 12 присадибних ділянок, 305 га с/г земель.

До ліквідації наслідків були залучені ДСНС та фахівці Жидачівського УВГ (БУВР Західного Бугу і Сяну).

Івано-Франківська область

В області відбулося пошкодження берегів, затоплено 11 631 домогосподарство, пошкоджено або зруйновано 24 пішохідні та 94 автомобільні мости тощо.

Паводком пошкоджено 21 захисна гідротехнічна споруда, загальною протяжністю руйнувань 3,2 км. Тернопільська область:

Внаслідок проходження паводкової хвилі по р. Дністер затоплено 118 будівель (50 житлових та 68 господарських), сільськогосподарських угідь – 704 га.

З небезпечної зони відселено 184 особи місцевого населення:

- в Монастирицькому районі: в с. Устя Зелене Монастириського району відбувся частковий розмив дамби Д-3 (призначена для захисту сільськогосподарських угідь с. Устя Зелене ), затоплено 600 га  с/г угідь; до верху дамби Д-1 залишається біля 0,6 м (дамба призначена для захисту с Устя Зелене) станом на 16.00 25.06; затоплена польдерна насосна станція. В селах Коропець, Вістря, Горигляди затоплено 66 домогосподарств, 71 га с/г угідь, 47 житлових будинків. З небезпечних ділянок відселено жителів;

- в Заліщицькому районі затоплене підвальне приміщення Обласного дитячо-комунального санаторію, в 7 населених пунктах затоплено 5 дворогосподарств, 3 житлові будинки та 10,54 га с/г угідь;

- в Бучацькому районі у 2 населених пунктах затоплено 8 га с/г угідь;

- в Борщівському районі у 3 населених пунктах затоплено 14,5 га с/г угідь.

Вінницька область

По водпосту Ямпіль рівень води становить 570 см, за добу знизився на 20 см, критичний рівень – 550 см. По вод посту Могилів-Подільський рівень становить 658 см, за останню добу знизився на 34 см (небезпечна позначка 600 см над нулем поста).

В містах Могилів-Подільський та Ямпіль затоплено набережну та кілька присадибних ділянок прилеглих до русла річки.

Дунай:
Суббасейн річки Тиса
Суббасейни річок Прут і Сірет
Суббасейн Нижнього Дунаю

25-26 червня, внаслідок проходження паводкової хвилі, на р.Тиса очікуються підвищення рівнів води бiля м.Чоп на 1,2 -1,7м над  рiвнями на 8 годину 25 червня, з виходом води на  заплаву.

На Тисі в створі поста Тячів рівень підвищився на 150 см, біля Чопа – на 31 см.  На окремих ділянках відмічалися спади рівнів на 5-17 см, у верхів’ї Тиси – до 160 см.

В басейнах річок Прут та Сірет спостерігалися поступові спади рівнів води. На річці Прут в м. Чернівці рівень знизився на 69 см, в м.Коломия – на 129 см за добу.

Станом на 8.00 26.06 на водпосту в с. Тарасівці (р. Прут) – відмічається незначний спад рівнів води  до відмітки 669 см над нулем поста. (максимальне значення спостерігалося о 7.00 25 червня та становило 804 см над нулем поста).

По всіх вод постах розташованих на  річці Сірет спостерігається спад рівнів води.

 

На українській ділянці Дунаю рівні води зростали на 4-15 см.

Басейн річки Прут.

Івано-Франківська область.

Ситуація на берегоукріпленнях:

- Дамба на р. Черемош в с. Розтоки Косівського району. Зруйновано 200 м дамби.

- Дамба на р. Прут в с. Борщів Снятинського району.На дамбі утворилася воронка розмиву діаметром 10 м.

- Берегоукріплення на р. Прут в с. Вовчківці Снятинського району. Зруйновано 150 м берегоукріплення.

- Берегоукріплення на р. Прут в місті Снятин. Пошкоджено берегоукріплення на довжині 150 м.

- Берегоукріплення на р. Лючка в с. Яблунівка Косівського району. Пошкоджено берегоукріплення на довжині 90 м.

- Берегоукріплення на р. Прут в с. Сопів Коломийського району. Зруйновано  берегоукріплення на довжині 45 м.

Інженери підвідомчих дільниць та Дністровського БУВР продовжують  обстеження об’єктів для оцінки об’ємів пошкоджених ділянок та визначення першочергових заходів для відновлення об’єктів.

Чернівецька область:

На території Вижницького району в м. Вижниця на пошкодженій частині тіла дамби №21 довжиною 200м після проведеного укріплення ситуація знаходится під контролем, загрози прориву немає. В с. Банилів, на пошкоджених ділянках дамб № 15б, № 5, №3 та №9 проводяться роботи з укріплення пошкоджених ділянок. В межах проблемних ділянок проводяться аварійні роботи з укріплення пошкоджених ділянок пиломатеріалами. Роботи виконують об’єднані загони сформовані з працівників БУВР Пруту та Сірету, ДСНС України, та місцевих жителів. Зі сторони БУВРу до робіт на аварійних ділянках залучено 25 осіб та 6 одиниць техніки.

У зв’язку з проходженням дощового паводку, та значного припливу на ділянці Заліщики – Дністровське  водосховище, було підтоплено сільськогосподарські угіддя в Заставнівському районі ( с. Мосорівка, с. Самушин, с. Митків) та в Хотинському районі ( с. Перебиківці, с. Рухотин). Наразі масштаби підтоплень з’ясовуються

Басейн річки Тиса.

На річках відбувається проходження чергової  паводкової хвилі переважно в межах корінних берегів без виходу води на заплави, або з початковим виходом води на заплаву у міждамбовий простір. Утримються І ступені захисту на р. Латориця (м. Чоп), р. Тиса (м. Чоп, с.Ділове, м. Тячів, м. Хуст, смт.Вилок), р.Мокрянка (с. Руська Мокра).

Річки Причорномор’я

 

-

-

Південний Буг

 

 

На річках відмічалися підйоми рівнів води на 3-25 см, на зарегульованих ділянках Синюхи рівні знизилися на 36 см.

 

 

Дон:
Суббасейни річки Сіверський Донець та Нижнього Дону

 

Жорсткість води в Краснопавлівському водосховищі – 9,4 мг.екв/л.

На річках переважали спади рівнів води на 1-6 см.

-

Річки Приазов’я

 

-

 

*Інформацію підготовлено за даними Укргідрометцентру та водогосподарських організацій

Головний Каховський магістральний канал

З Головного Каховського магістрального каналу здійснюється забір води Іванівським і Західним груповими водопроводами на питне водопостачання. ГНС Головного Каховського магістрального каналу здійснювала подачу води  в канал середньою витратою 58,1 м3/с. За минулий тиждень Західним груповим водопроводом забрано на питні потреби 290,2 тис. м3 води. За цей же період Іванівським водопроводом забрано 4,9 тис. м3 води. Подано води у Перекопський канал за тиждень в об’ємі 974,0 тис. м3. Водогосподарським організаціям Херсонської та Запорізької областей подається вода середньодобовою витратою 53,1 м3/с. З початку року каналом забрано води з Каховського водосховища для потреб водокористувачів 382,9 млн. м3.

Канал Дніпро-Інгулець

З 21 березня розпочата робота ГНС каналу Дніпро-Інгулець. Станом на 26 червня середня добова витрата води складає 11,2 м3/с, обсяг поданої води з початку роботи ГНС складає 90,5 млн. м3.

Канал Дніпро-Донбас

З каналу Дніпро-Донбас здійснюється забір води споживачами Дніпропетровської та Харківської областей на комунальні потреби, обсяг якої з початку року склав 25,8 млн. м3.

Північно-Кримський канал

З 11 березня поточного року відкрита головна споруда Північно-Кримського каналу. Станом на 26 червня витрата через ГС ПКК складає 38,3 м3/с. З початку року каналом забрано 276,5 млн. м3.

Інгулецька зрошувальна система

18 квітня розпочала роботу ГНС Інгулецької зрошувальної системи. Станом на ранок 26 червня агрегати працювали середньою витратою 5,8 м3/с. Обсяг поданої води з початку роботи ГНС складає 47,1 млн. м3.

Щодо поливу водокористувачами сільгоспкультур

Станом на 26 червня укладено договорів пов’язаних із забором води на зрошення між водогосподарськими організаціями та водокористувачами на площу полива 428,7 тис. гектарів.

Здійснюється полив водокористувачами сільгоспкультур. Станом на 26 червня з державних точок забрано води на полив 369,2 тис. га (у 2019 році на зазначену дату – 348,2 тис. га). Найбільш всього полито у Херсонській області – 212,4 тис. га (2019 рік – 202,5 тис. га), БУВР річок Причорномор'я та нижнього Дунаю – 27,8 тис. га (2019 рік – 23,8 тис. га), БУВР річок Приазов’я – 47,3 тис. га (2019 рік - 35,9 тис. га). З державних точок водовиділу водокористувачами забрано води для здійснення зрошення сільгоспкультур в об’ємі 511,2 млн. м3 (2019 рік – 469,7 млн. м3, що в 1,3 разів більше). Станом на 26 червня у Херсонській та Одеській областях посіяно рису на площі 11,9 тис. гектарах.

Станом на 25 червня були задіяні у роботі 133 одиниці захисних, польдерних та дренажних насосних станцій і свердловин, з яких: 40 одиниць захисних та польдерних насосних станцій, 51 одиниця дренажних свердловин та 42 одиниці дренажних насосних станцій. З початку року ними перекачано 562,2 млн. м3 води, у тому числі Міжрегіональним офісом захисних масивів дніпровських водосховищ перекачано  455,9 млн. м3.