Короткий огляд поточної водної ситуації в річкових басейнах України станом на 06.01.2022

опубліковано 06.01.2022 13:48

Район басейну річки
Гідрологічні попередження
Гідрологічні та гідрохімічні зміни протягом минулої доби
Надзвичайні ситуації
Дніпро:
Суббасейни Верхнього Дніпра і Десни
Суббасейн Середнього Дніпра
Суббасейн Нижнього Дніпра
Суббасейн річки Прип’ять
 
На річках переважали підвищення рівнів води на 1-6 см. Внаслідок відлиги та опадів на окремих річках басейнів Прип'яті рівні підвищувалися до 40 см, з утриманням води на заплаві р.Горинь у створі поста Дубровиця (Рівненська обл.).
Вміст хлоридів у воді р. Інгулець біля в/п Снігурівка становив 1100 мг/л (норма 350 мг/л), на в/п Андріївка – 1080 мг/л.
Станом на 06.01 скид високомінералізованих шахтних вод з балки Свистунова у р. Інгулець здійснюється витратою 1,6 куб.м/с, сумарний скид становить 0,201 млн. куб.м.
Станом на 06.01 з Карачунівського водосховища загалом скинуто 4,939 млн.куб.м.
Херсонська область
Утримується підтоплення:
- в смт. Нова Маячка Херсонського району, для ліквідації працює 7 свердловин вертикального дренажу.
- в с. Першокостянтинівці Каховського району працює 2 свердловини вертикального дренажу.
- в с. Петрівка та с. Олексіївка Генічеського район підтоплені 65 присадибних ділянок. Підтоплень житлових будинків немає. В с. Олександрівка Скадовського району підтоплення присадибних ділянок ,для ліквідації включили 1 дренажну насосну станцію.
 
Вісла:
Суббасейни річки Західний Буг та річки Сян
06-09.01 на рiчках басейну Захiдного Бугу (Львiвська,Волинська обл.) очiкується відновлення пiдйомів рiвнiв води на 10-50 см над рiвнями на 05.01, мiсцями можливий початковий вихiд води на заплаву. На р.Захiдний Буг бiля м.Кам'янка-Бузька продовжиться подальше затоплення заплави (І рівень небезпеки - жовтий).
На річках Західного Бугу переважав підйом рівнів на 1-9 см. На річках басейну Сяну рівні утримувалися на попередніх відмітках.
Тернопільська область
05.01 о 20.20 в результаті ДТП між селями Нагірянка і Ягільниця Чортківського району (Нагірянської територіальна громада) на трасі М-19 (на ділянці Тернопіль-Заліщики) була пошкоджена автоцистерна, яка перевозила бензин. Відбувся частковий вилив бензину з автоцистерни в напрямку р. Черкаська (права притока р.Серет басейн р.Дністер).
В ліквідації наслідків аварії прийняли участь працівники ДСНС, підрозділи патрульної поліції та місцеві жителі.
Масштаби забруднення уточнюються.
06.01 на місці події працюють фахівці Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, ДСНС, Чортківської райдержадміністрації та Чортківської дільниці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області.
Дністер
 
05-06.01, внаслідок добігання води паводкової хвилі з верхів'їв, продовжуватиметься ріст рівнів води над рівнями на 05.01 на рiчках басейну Днiстра (Львiвська, Iвано-Франкiвська обл.) на 30-70 см , мiсцями можливий початковий вихiд води на заплаву (І рівень небезпеки- жовтий).
На Дністрі біля Заліщиків, внаслідок добігання води по руслу спостерігався ріст рівнів води на 6 см, без негативних наслідків. На ділянці Дністра Стрілки-Нижнів та на його притоках Стрв'яж, Тисмениця, Лімниця, Бистриця-Солотвинська, Бистриця -Надвірнянська та на Сіреті відбувався спад рівнів води до 33 см за добу. У верхів'ях гірських приток Дністра (Львівська, Івано-Франківська обл.) рівні підвищувалися на 70-90 см.
 Відмічається вихід води на заплаву та затоплення міждамбового простору водами р. Дністер с. Мости Львівського району Львівської області.
Станом на 07.00 06.01 на Дністровському водосховищі рівень становить 117,84 м (за добу підвищився на 43 см), скид - 106 куб.м/с.
-
Дунай:
Суббасейн річки Тиса
Суббасейни річок Прут і Сірет
Суббасейн Нижнього Дунаю
06.01, внаслідок добігання води паводкової хвилі з верхів'їв, продовжуватиметься ріст рівнів води над рівнями на 05.01:
- на Тисі біля Вилока - на 250-300 см, можливий початковий вихід води на заплаву  (І рівень небезпеки- жовтий);
- 06-07.01 на Тисі біля поста Чоп продовжиться добiгання високої хвилi паводку з пiдвищенням  рівнів води на 250-300 см з виходом води на заплаву (І рівень небезпеки - жовтий);
- у нижній течії Боржави - на 50-100 см з утриманням води на заплаві, частковим затопленням дороги В.Ком'яти-Шаланки та з можливим переливом через дорогу Мукачево-Рогати, сільгоспугідь ряду сіл Берегівського та Хустського районів Закарпатської області (ІІ рівень небезпеки - помаранчевий).
06-07.01 на Латориці біля Чопа, внаслідок добігання води паводкової хвилі, продовжиться підвищення рівня води на 200-250 см, з виходом води на заплаву та можливим початковим затопленням дороги М.Геївці-Тисянка Ужгородський район Закарпатської області (ІІ рівень небезпеки - помаранчевий).
Протягом доби 07.01 на р. Прут - м. Чернiвцi очiкується проходження максимального рiвня води тало-дощового паводку висотою 140-190 см над нулем поста (рiвень води на 06.01 становив 120 см), максимальна витрата води  прогнозується в межах 260-400 куб.м/с, без негативних наслідків.
07.01 на дiлянцi р. Прут Чернiвцi – державний кордон, внаслідок добiганням хвилi тало-дощового стоку, очiкується продовження пiдвищення рiвнiв води на 20-70 см над рівнями на 06.01.
За рахунок випадіння значних та сильних дощів, на фоні підвищеної водності на річках відбулося відновлення підйомів рівнів води:
- на більшості річок Закарпатської області на 50-90 см;
- на Тисі, Тересві, Тереблі, нижній течії Ріки, Боржаві, ділянці Латориці Свалява-Мукачево на 100-270 см за добу. Вихід води на заплаву відмічається на Тисі біля постів Тячiв і Хуст, річках Теребля - Колочава, Боржава - Верхні Ремети, Латориця - Мукачево, Шопурка - Кобилецька Поляна та (за даними каталогу небезпечних явищ) часткове затоплення сільгоспугідь ряду сіл Берегівського, Хустського районів Закарпатської області
- на річках басейну Прута - на 10-40 см, без негативних наслідків.
На українській ділянці Дунаю переважали підйоми рівнів води на 2-18 см.
Закарпатська область
Станом на 07.00 06.01, у зв’язку з різкими підвищеннями рівнів води:
Рахівський район: м. Рахів, с. Костилівка, смт. Ясіня, с. Видричка – підтоплено 41 дворогосподарство. Спостерігається розмив лівобережної дамби р. Шопурка – смт. Великий Бичків, задіяно 12 чол. та 2 од. техніки БУВРа Тиси.
смт. Великий Бичків у зв’язку із різким підйомом рівня води на потічку Млиновиця, силами Тячівського МУВГ (БУВР Тиси) працюють дві насосні пересувні станції по перекачці води. У роботі задіяно 2 од. техніки та 10 чоловік особового складу відомчої аварійної бригади.
Тячівський район: Річка Теребля – с. Чумалево - відбувається розмив призми опори та напівзагат на правобережній дамбі, с. Вонігово - вихід води на заплаву, підтоплені 1,7 га сільгоспугідь. В с. Руське Поле - підтопленя вул. Вонігівська ліквідовано. Прокопано траншею (прокоп) протяжністю 150 м.
Відбувся розмив лівобережної дамби р. Тересва в с. Калини. Є загроза підтоплення потічком Теплиця дворогосподарств в нижній частині села с. Бедевля, здійснювалася перекачка місцевого стоку у р. Тиса, задіяно 9 чол. та 1 пересувна насосна станція.
Берегівський район: р. Боржава - с. Сільце підтоплено
16 дворогосподарств, внаслідок високих рівнів на водпосту в с. В. Ком’яти. З метою зниження річкових рівнів здійснено розрив земляного валу правого берега р. Боржава в двох місцях (вище автомобільного мосту сполученням с. В. Ком’яти - Заріччя, та нижче автомобільного мосту в районі Ткацької фабрики). Розриви було виконано за допомогою екскаватора о 10. 00 та 13.00 05.01. Внаслідок розриву підтоплено автомобільну дорогу сполученням Ком’яти - Заріччя по довжині 100-120 м, шаром води 10 см та затоплено с/угідь орієнтовно 135 га.
Близько 17.30 внаслідок переливу через лівосторонній земляний вал, нижче за течією 1,5 км автомобільного мосту, пройшло його руйнування, що спричинило затоплення паводковими водами вулицю с. В. Ком’яти (9 дворогосподарств, в 3-ох проживають), та підтоплено біля 70 га с/угідь. О 21.00 працівниками Виноградівського МУВГ було здійснено прокоп для зменшення паводкового стоку.
Хустський район: с. Вільхівка, с. Гребля, м. Іршава, с. Кам’янське,
с. Заріччя – підтоплено поверхневими водами – 238 га с/г угідь. В с. Вільхівка -  для відкачки води задіяно 1 пересувну насосну станцію, 11 чол. та 3 одиниці техніки.
Забезпечується постійний моніторинг водогосподарської ситуації.
Річки Причорномор’я
-
-
-
Південний Буг
-
На зарегульованих ділянках Південного Бугу добова зміна рівнів становила 4-14 см.
-
Дон:
Суббасейни річки Сіверський Донець та Нижнього Дону
-
На річках рівні коливалися в межах 1-3 см.
Станом на 06.01 рівень води у Краснопавлівському водосховищі становить 107,55 м БС, наповнення 27,5%, жорсткість води – 8,90 мг.екв/л.
-
Річки Приазов’я
-
-
 
*Інформацію підготовлено за даними Укргідрометцентру та водогосподарських організацій