Короткий огляд поточної водної ситуації в річкових басейнах станом на 07.04.2023

опубліковано 07.04.2023 15:44

На початку квітня в Україні утримувалася прохолодна та дощова погода, а в західних областях і з мокрим снігом. Такі погодні умови на річках Карпат зумовили формування паводка та повільного спаду водності після 5 квітня. На більшості рівнинних річок водопілля у цьому році невиражене, оскільки не було стабільного снігового покриву взимку. Разом з тим опади зумовили підвищення рівнів води на всіх річках. На Верхньому Дніпрі, Десні та її притоках триває розвиток весняного водопілля, що супроводжується затопленням заплав.
 
За інформацією Укргідрометцентру, водами Десни вже затоплено заплаву і порушено транспортне сполучення у Новгород-Сіверському та Корюківському районах Чернігівської області, водами річки Снов (притоки Десни) затоплено заплаву з перевищенням небезпечної відмітки переливу води через автодорогу місцевого значення у Корюківському районі Чернігівської області.
 
Формуються максимальні рівні весняного водопілля на окремих ділянках приток Середнього Дніпра у Сумській та Полтавській областях (Сула, Псел).
 
Продовжуються підвищення рівнів води на річках басейнів Прип'яті та Західного Бугу. Спостерігається подальше збільшення затоплення заплавних територій у басейні Прип'яті та досягнення початкового затоплення присадибних дiлянок, сiльськогосподарських угiдь в прирiчкових селах Камiнь-Каширського та Ковельського районів Волинської області. Станом на 07.04.2023 підтоплено 7181 га по Волинській області. Фахівці Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області періодично проводять ремонті роботи на гідротехнічних спорудах осушувальних систем для попередження аварійних ситуацій.
 
В найближчі дні (8-11 квітня) очікується подальше підвищення рівнів води на річках басейну Прип’яті, Західному Бузі, Дніпрі та Десні.
 
Разом з тим, водність Десни, Дніпра, Прип’яті всю зиму була вищою від норми. Та якщо порівнювати з нормами для квітня, поточна водність Дніпра та Прип’яті є близькою до норми (96% та 106% відповідно), а от на Десні є нижчою від норми (72%).
 
Дощова погода в Карпатах та танення снігу в горах зумовили формування декількох хвиль паводка на Дністрі та його притоках, річках Закарпаття (басейн р. Тиси), Прута та Західного Бугу починаючи з другої половини березня і до початку квітня. Наразі на цих річках відбувається спад рівнів води.
 
У басейні Сіверського Донця 04.04.2023 сталася надзвичайна ситуація – значна кількість опадів у вигляді снігу, що швидко розтанув, призвела до стрімкого підвищення рівня води та пошкодження гідротехнічної споруди на Шевченківському  на р. Бичок (суббасейн р. Казенний Торець), що розташоване в с. Городещено Краматорської міської територіальної громади Донецької області. Це водосховище має об’єм при нормальному підпірному рівні 2,353 млн.м3, площа - 79 га. Відбувся нерегульований скид води у наслідок часткового руйнування водоскидного шлюзу. Було затоплено 260 домоволодінь.
 
Рятувальниками Головного управління ДСНС  у Донецькій області було врятовано 17 людей.
 
Проводяться роботи з укріплення греблі та водоскидної споруди.
 
За даними інвентаризації водних об’єктів 2021 року, за інформацією органів місцевого самоврядування, гідротехнічна споруда була у незадовільному стані. Споруда не перебуває на балансі водогосподарських організацій.
 
Таким чином, поєднання значної кількості опадів та незадовільний стан гідротехнічної споруди призвели до лиха.
 
Що стосується водосховищ Дніпровського каскаду, станом на 07.04.2023, каскад наповнений на 96%. Заакумульнова вода є ресурсом, що може бути використаний для вироблення електроенергії, водопостачання та підтримання водності, коли розпочнеться спад рівнів води на річках.
Рівні води на Каховському водосховищі не можливо регулювати, проте проходження водопілля та завдяки скидам води з розташованих вище водосховищ вдалося підняти рівень води вище критичного.